5 września z centrum lotów kosmicznych Kouru znajdującym się w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta nośna Vega, której zadaniem było wyniesienie na orbitę okołoziemską satelity rozpoznawczego Sentinel-2C.
Cała operacja zakończyła się pełnym sukcesem. Jak podkreśla Arianespace, realizator startu, był to ostatni lot klasycznej wersji rakiet nośnych Vega, które obecnie zostały zastąpione w ofercie przez wersję Vega-C. Jednocześnie Sentinel-2C rozpoczyna proces wymiany generacyjnej konstelacji – dzięki wyniesieniu na orbitę będzie możliwe zastąpienie satelity Sentinel-2A, który trafił na orbitę w czerwcu 2015 roku. Wówczas jego żywotność oszacowano na 7 lat, jednak ostatecznie operuje już przez ponad dziewięć.
Operatorem konstelacji satelitów obserwacyjnych Sentinel-2 jest ESA. Dane dostarczające przez urządzenia są wykorzystywane do zobrazowania optycznego Ziemi do różnych celów.
Satelity serii Sentinel-2 są produkowane i dostarczane przez konsorcjum firm europejskich na czele których stoi koncern Airbus. Doświadczenia i kompetencje powyższego podmiotu są szeroko stosowane przez różnorodnych użytkowników systemów kosmicznych. Wśród tych ostatnich można wymienić Polskę, w grudniu 2022 roku Agencja Uzbrojenia i Airbus podpisali kontrakt dotyczący dostawy dwóch satelitów zobrazowania obrazowego wraz z naziemną stacją odbiorczą. Dodatkowo, nadal, prowadzone są dodatkowe analizy mogące zaowocować rozbudowaniem krajowych zdolności kosmicznych – nie można wykluczyć, że wśród dostawców znajdzie się europejski koncern.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu