Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (US Marine Corps) przyznał firmie Northrop Grumman Corporation kontrakt na wstępną produkcję i wsparcie Ręcznego Systemu Celowniczego Następnej Generacji (Next Generation Handheld Targeting System – NGHTS). NGHTS to kompaktowy system celowniczy, który zapewnia wysoką precyzję celowania i jest zdolny do działania w środowiskach, w których nie działa system GPS.
NGHTS realizuje funkcje szybkiego wyszukiwania celów, nakierowywania broni naprowadzanych laserowo w fazie terminalnej oraz obrazowania plamki laserowej za pomocą zaawansowanego dalmierza i wskaźnika. Dzięki NGHTS wojska lądowe mają możliwość wskazania celu, przesłania dokładnych współrzędnych celu lub użycia laserowego oznaczenia celu, gdzie wcześniej jedyną opcją było przekazanie współrzędnych celu przez radio polowe.
NGHTS posiada trzy sensory. Pierwszy, kolorowy służy do prezentowania obrazu dziennego, drugi odpowiada za obraz przy słabym oświetleniu, a trzeci za obraz termiczny i wykorzystywany jest w całkowitej ciemności. System zawiera również bardzo precyzyjny odbiornik GPS i system astronawigacji (celestial compass), który zapewnia odczyt azymutu (pomiar kątowy w sferycznym układzie współrzędnych) dla kierunku celu względem NGHTS z dokładnością do ułamków stopnia. Warto nadmienić, że NGHTS pozwala na większy zasięg celowania niż obecne używane systemy, ale firma nie podała dokładnych danych.
Według producenta NGHTS zapewnia doskonałą obserwację nawet z najbardziej wymagających środowiskowo i fizycznie miejsc, w jakich operują Marines. Podczas zmierzchu, który jest jednym z najtrudniejszych momentów dnia do dostrzeżenia celu, usprawniony graficzny interfejs użytkownika (GUI) zapewnia ostry i wyraźny obraz. Ważące mniej niż 10 funtów (ok. 4,5 kg) urządzenie jest niezwykle trwałe i będzie teraz testowane w ekstremalnych warunkach, w jakich operują żołnierze USMC (wysokie temperatury, różne wysokości względem poziomu morza, zasolenie, wibracje podczas transportu wojska różnymi środkami lokomocji). Dodatkowo niektóre elementy systemu można w warunkach polowych wydrukować na przenośnych drukarkach 3D, co ułatwia jego naprawę.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu