Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemieckie fregaty dla Egiptu

2 stycznia prasa niemiecka poinformowała, że władze federalne w Berlinie wydały zgodę na sprzedaż i dostawę do Egiptu fregaty rakietowej typoszeregu MEKO A200 z opcją na drugą. Powyższy krok otwiera drogę do zawarcia oczekiwanego kontraktu eksportowego.

Okręty mają powstać w stoczni TKMS i pozwolić na zastąpienie części fregat eksploatowanych przez Egipcjan – najprawdopodobniej mowa o jednostkach typu Knox bądź Jianghu II. Dołączą do czterech eks-amerykańskich okrętów typu Oliver Hazard Perry oraz pojedynczej typu FREMM. W 2018 roku prasa francuska poinformowała, że Egipt i Niemcy rozmawiają o zakupie czterech fregatach, które miałyby kosztować około 2 mld dolarów – część z nich miałaby powstać na licencji w stoczniach lokalnych. Program ma być, przynajmniej częściowo, finansowany przez Arabię Saudyjską.

Fregaty typoszeregu MEKO A200 są oferowane przez niemiecki przemysł stoczniowy od końca lat 90. XX wieku. Pierwszym sukcesem był kontrakt w RPA (cztery jednostki), które dostarczono do 2007 roku. Dwie kolejne zamówiła Algieria. Obecnie obok Egiptu projekt bazowy promowany jest m.in. w Wielkiej Brytanii.

(ŁP) Foto: TKMS
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc