Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nie będzie modernizacji Sokołów?

5 maja Związek Zawodowy Inżynierów i Techników PZL Świdnik S.A. upublicznił w mediach społecznościowych sprawozdanie ze spotkania z jednym z posłów pochodzącym z regionu. Przekazane informacje mogą sugerować, że plan modernizacji wielozadaniowych śmigłowców W-3A Sokół został zarzucony.


Jak informuje ZZIiT - Podczas spotkania zostaliśmy poinformowani, że Zakład Napędów w Rzeszowie najprawdopodobniej nie będzie już odkupiony od P&W jak również nie dojdzie do obiecywanej modernizacji 25-30 szt. śmigłowców W-3A do wersji wsparcia pola walki tj. sztandarowych obietnic obecnie rządzącego ugrupowania.

Przypomnijmy, zaproszenie do udziału w dialogu technicznym dotyczącym projektu gruntownej modernizacji floty śmigłowców W-3WA Sokół do wersji W-3WA WPW (Wsparcia Pola Walki) zostało opublikowane przez Inspektorat Uzbrojenia 4 września 2018 roku. Według ówczesnych szacunków projekt mógł kosztować około 1,5 mld złotych i trwać do sześciu lat. Prace miały być powiązane z realizacją remontów głównych posiadanych wiropłatów tego typu. W lutym bieżącego roku Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że w MON trwał proces uzgadniania wyników uzyskanych w trakcie dialogu technicznego oraz całej fazy analityczno-koncepcyjnej. W czasie zeszłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach koncern Leonardo, który jest właścicielem zakładów WSK PZL Świdnik S.A., prezentował koncepcję W-3 Next Generation, która obejmowała wykorzystanie w procesie modernizacji komponentów opracowanych dla innych śmigłowców producenta, przede wszystkim AW169.

Nie jest żadną tajemnicą, że główną wadą śmigłowców rodziny W-3 Sokół jest niewielka moc jednostek napędowych. Ewentualna modernizacja i doposażenie musi wymusić przebudowę układu napędowego - tego typu wnioski są publicznie znane, choćby z programu W-3PL Głuszec. Nie można więc wykluczyć, że koszt tego przedsięwzięcia może zaważyć o realizacji programu W-3WA WPW.

Ewentualne zarzucenie projektu modernizacji śmigłowców W-3 Sokół do nowego standardu może otworzyć drogę do uruchomienia osobnego postępowania zakupowego, którego skutkiem będzie wdrożenie w Wojsku Polskim nowych wiropłatów tej klasy.

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Nie będzie modernizacji Sokołów?”

  1. Wolałbym nowe Sokoły.a właściwie Głuszce z silnikami Motor-Sicz ppk Spike jako altertywa dla planowanej.modernizacji Mi-24 - dwie eskadry pozwoliły by spokojnie poczekać na Kruka

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc