Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Na Kamczatkę dotarł czwarty „boomer” nowego pokolenia

Strategiczny atomowy okręt podwodny K-553 Gienieralissimus Suworow wpływający do bazy morskiej Wiluczinsk na Kamczatce. Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

16 października rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że do bazy morskiej Wiluczinsk na Kamczatce, po raz pierwszy zawinął strategiczny okręt podwodny o napędzie jądrowym Gienieralissimus Suworow proj. 955A Boriej-A.  

Najnowszy „boomer” Floty Oceanu Spokojnego w jego macierzystej bazie przywitał osobiście jej dowódca adm. Wiktor Liina. Jednostka, która weszła do służby 29 grudnia 2022 r. przebywała dotychczas w jednej z baz Floty Północnej, gdzie kończył proces szkolenia i zgrywania załóg. Tamtejsze wody opuścił dopiero pod koniec sierpnia br., a na Kamczatkę dotarł Północną Drogą Morską.

Stępka Gienieralissimusa Suworowa została oficjalnie położona 26 grudnia 2014 r. w stoczni AO „PO Siewmasz” w Siewierodwińsku. Chrzest tej jednostki i wytoczenie jej z hali montażowej odbyło się 25 grudnia 2021 r., zwodowano ją 11 stycznia 2022 r., zaś w pierwsze próby morskie wyszła ona 20 lipca 2022 r. Na początku listopada tego samego roku, już w ramach państwowych prób zdawczo-odbiorczych odbywających się na Morzu Białym, okręt ten z powodzeniem wystrzelił pocisk balistyczny R-30 Buława, który trafił w cel położony na poligonie Kura na Kamczatce. Nowy rosyjski „boomer” wszedł w skład 25. Dywizji okrętów podwodnych Floty Oceanu Spokojnego bazującej właśnie w Wiluczinsku.

Aktualnie w Siewierodwińsku trwa budowa trzech kolejnych okrętów proj. 955A. Stępkę pierwszego z nich Kniazia Pożarskiego, zamówionego jeszcze w ramach kontraktu z 2012 r., położono 23 grudnia 2016 r. W lipcu 2020 r. podpisana została umowa na budowę dwóch następnych „boomerów” proj. 955A, które będą nosiły nazwy Dmitrij Donskoj i Kniaz’ Potiemkin, ich stępki zostały położone równocześnie 23 sierpnia 2021 r. Łącznie planuje się budowę 12 strategicznych okrętów podwodnych tzw. czwartego pokolenia, w tym trzech proj. 955 Boriej i dziewięciu zmodernizowanego proj. 955A Boriej-A.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc