Historia Polski obfituje w mity i legendy. Niektóre kontrowersyjne, niektóre mniej, ale wszystkie mocno zakorzenione w powszechnej świadomości. Powtarzane dziesiątki i setki razy manipulacje, wyolbrzymienia, a czasem nawet kłamstwa, niejednokrotnie motywowane walką polityczną i ideologiczną, przez lata przenikały do podręczników. Nadszedł czas, by się z nimi rozprawić.
Gatunek: literatura historyczna
Data premiery: 12.08.2020
Wydawnictwo: Czarna Owca
Czy Józef Piłsudski faktycznie planował podbić Ukrainę, Białoruś i Litwę?
Jaką rolę w rzeczywistości odegrali generał Józef Haller i Roman Dmowski?
Kto odpowiadał za zwycięstwo z bitwie warszawskiej?
Sławomir Koper i Tymoteusz Pawłowski po raz kolejny przyglądają się największym mitom polskiej historiografii – tym razem związanym z wojną polsko-rosyjską i Bitwą Warszawską 1920 roku. Czy starcie pod Zadwórzem było polskimi Termopilami, czy może raczej rzezią niewiniątek? Kto tak naprawdę był agresorem w trwającym przez trzy lata konflikcie?
W niemal trzydziestu fascynujących esejach autorzy obnażają największe przekłamania dotyczące konfliktu, który tuż po zakończeniu I wojny światowej znów zagroził polskiej niepodległości.
Myślicie, że wiecie wszystko o wojnie 1920 roku? Znakomity tandem autorski – Sławomir Koper i Tymoteusz Pawłowski – udowodni Wam, że jesteście w grubym błędzie. Autorzy ujawniają sensacyjne tajemnice i nieznane wcześniej dokumenty. Odkrywają białe plamy i stawiają odważne tezy na temat śmiertelnych zmagań między Polakami a bolszewikami. Jak zwykle bez kompromisu i bez taryfy ulgowej. Ta książka jest nie tylko pasjonująca, lecz także skłania do myślenia i prowokuje do dyskusji.
~ Piotr Zychowicz.
Sławomir Koper – historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta i autor wielu książek, miedzy innymi „Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej”. W swoich pracach często porusza tematy pomijane przez innych badaczy.
Tymoteusz Pawłowski – historyk i publicysta, doktoryzował się pracą pod tytułem „Armia marszałka Śmigłego” napisaną pod kierunkiem prof. Pawła Wieczorkiewicza. Szczególną uwagą darzy powiązania pomiędzy techniką i społeczeństwem oraz losy II Rzeczypospolitej.
Autorzy wydali także:
(Beata Nowak) |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu