15 listopada port wojenny w Tulonie opuścił francuski lotniskowiec atomowy Charles de Gaulle. Wraz z nim na Morze Śródziemne wyszły okręty bojowe i wsparcia, tworzące GAN (Groupe aéronaval), czyli lotniskowcową grupę uderzeniową.
Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę stanowi poważne zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa Europy. W związku z tym Francja wysłała na Morze Śródziemne lotniskowcową grupę bojową GAN w ramach „Misji Antares”. Wraz z sojusznikami i partnerami strategicznymi GAN przyczynia się bezpośrednio do wzmocnienia postawy obronnej i odstraszającej NATO na tzw. wschodniej flance, a także do operacji „Inherent Resolve” w Lewancie. Lotniskowcowa grupa uderzeniowa GAN pozostaje zdolna w razie potrzeby do operowania na Morzu Czerwonym i Oceanie Indyjskim.
W skład GAN ‒ oprócz francuskiego lotniskowa z napędem jądrowym Charles de Gaulle ‒ wchodzą okręty greckie, włoskie i amerykańskie, a na ich pokładach jest łącznie około 3000 żołnierzy. Co ciekawe, francuska Marine nationale zastosowała po raz pierwszy taktykę znaną choćby z zachowań rosyjskiego Wojenno-Morskogo Fłota. Chodzi o zamalowywanie nazw i numerów taktycznych okrętów. Ma to utrudnić identyfikację okrętów przez potencjalnych adwersarzy. Francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych nie podało także nazw jednostek uczestniczących w „Misji Antares”.
Niemniej, dzięki zdjęciom shipspotterów można ustalić, jakie okręty francuskie i sojusznicze operują obecnie na Morzu Śródziemnym w ramach GAN. Są to: francuska fregata przeciwlotnicza Forbin (D 620) typu Horizon (bliźniak Chevalier Paul D621 jest obecnie na Bałtyku), francuska fregata przeciwlotnicza Alsace (D 656) typu FREMM DA (to w jej przypadku zastosowano wspomniane maskowanie, choć akurat tu nie ma problemów z identyfikacją, bo druga tego typu jeszcze nie weszła do służby), francuski zaopatrzeniowiec Marne (A 630) typu Durance, amerykański niszczyciel USS Roosevelt (DDG 80) typu Arleigh Burke Flight IIA (miesiąc temu gościł w Gdyni), włoska fregata Virginio Fasan (F 591) typu FREMM, grecka fregata typu Elli (prawdopodobnie Adrias F 459).
Ponadto częścią zespołu jest szturmowy okręt podwodny z napędem jądrowym. Francuzi skutecznie ukryli jego tożsamość, ale pewnej wskazówki może udzielić godło ćwiczenia, na którym widnieje sylwetka jednostki typu Barracuda. Marine nationale jak dotąd otrzymała jedynie okręt prototypowy, który pół roku temu osiągnął pełną gotowość operacyjną. Chodzi o SNA (Sous-marin nucléaire d'attaque) Suffren. Jeśli w istocie ta jednostka stanowi podwodną „długą rękę” GAN, to „Misja Antares” jest jej pierwszą operacją bojową.
Z pokładu lotniskowca Charles de Gaulle będą operowały samoloty wielozadaniowe Dassault Rafale M (standard F3-R), samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia Grumman E-2C Hakeye oraz śmigłowce Airbus AS365 Dauphin i NHIndustries NFH Caïman Marine.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu