27 stycznia w garnizonie 16. Królewskiego Pułku Artylerii w Baker Barracks na Wyspie Thorney w pobliżu Portsmouth odbyła się uroczystość formalnego wycofania ze służby rakietowych zestawów przeciwlotniczych bliskiego zasięgu Rapier i prezentacji ich następcy – rakietowego systemu krótkiego zasięgu MBDA Sky Sabre.
Opracowany przez British Aircaft Corporation jeszcze w latach 60. zestaw Rapier był eksploatowany przez Siły Zbrojne Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przez niemal pół wieku. Został wyeksportowany do kilkunastu państw świata. Przez te lata był systematycznie modernizowany, a jego ostatnią większą modernizację – Rapier 2000/Field Standard C – realizowała już grupa MBDA. Chrzest bojowy przeszedł w 1974 r. podczas tzw. drugiej wojny iracko-kurdyjskiej, w której użył go Iran. Ma na koncie także zastosowanie bojowe podczas konfliktu o Falklandy w 1982 r., „zaliczając” kilka zestrzelonych samolotów argentyńskich. W późniejszym okresie czasu system zabezpieczał m.in. letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 r. W XXI wieku podjęto decyzję o jego zastąpieniu przez system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu nowej generacji. Wybór padł na, rozwijany przez brytyjski oddział grupy MBDA, Common Anti-Air Modular Missile (CAMM), który wprowadzono do służby British Army w 2021 r. pod nazwą Sky Sabre. System składa się z wyrzutni pocisków przeciwlotniczych CAMM, systemu dowodzenia i kierowania ogniem oraz stacji radiolokacyjnej Saab Giraffe. Całość została zainstalowana na ciężarówkach RMMV/MAN HX77, co zapewnia wysoką mobilność taktyczną.
W czasie styczniowej uroczystości, jak podaje media brytyjskie, przedstawiciele brytyjskich sił zbrojnych potwierdzili wcześniejsze nieoficjalne informacje o skierowaniu pierwszej operacyjnej baterii Sky Sabre na Falklandy, gdzie zabezpiecza przestrzeń powietrzną wysp przed ewentualnym zagrożeniem ze strony Argentyny. Z kolei obecnie, jak podkreślił dowódca 16. Królewskiego Pułku Artylerii, podpułkownik Chris Lane – system Sky Sabre i kadra jego jednostki są „gotowi i zdolni do reagowania na zagrożenie, przed którym stoi Ukraina, jeśli zajdzie taka potrzeba”.
Obecnie Wielka Brytania jest jedynym użytkownikiem systemu przeciwlotniczego CAMM w konfiguracji naziemnej. Także Ministerstwo Obrony Republiki Włoskiej wybrało pociski rodziny CAMM ‒ CAMM-ER ‒ jako następcę używanych obecnie krótkiego zasięgu Skyguard z pociskami Aspide. Także w Polsce Inspektorat Uzbrojenia w listopadzie 2021 r. rekomendował, aby pierwszym oferentem zagranicznym przystępującym do rozmów dotyczących dostaw pocisków i transferu ich technologii do polskiego przemysłu w ramach programu pozyskania Zestawów Rakietowych Obrony Powietrznej Krótkiego Zasięgu (ZROP-KZ) kryptonim Narew została grupa MBDA proponująca pociski CAMM.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
To byłby niezły test, i jeśli system zaliczył by go pozytywnie,to ogromna reklama na miarę sukcesu TB2. Ustawiła by się kolejka chętnych