2 stycznia na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację dotyczącą umów offsetowych dotyczących realizacji I fazy programu Wisła, a więc zakupu dwóch baterii systemu przeciwlotniczego Patriot PAC-3+.
Powyższa interpelacja została skierowana do resortu obrony 22 listopada 2022 roku. Jej autorem jest poseł Paweł Szramka (poseł niezrzeszony). W dokumencie przesłanym wówczas do MON znalazły się trzy pytania:
Zgodnie z procedurą, odpowiedzi udzielił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej, uprzejmie informuję, że na wydłużenie procesu rozmów pomiędzy Raytheon Co. (RTX) a Polską Grupą Zbrojeniową S.A. (PGZ), związanych z realizacją zobowiązań offsetowych, dotyczących realizacji I fazy programu WISŁA, miały wpływ przede wszystkim kwestie formalno-prawne (szczegóły stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa). Warto również wskazać, że zmiana sytuacji biznesowej PGZ, jaka nastąpiła od momentu podpisania umowy offsetowej, przełożyła się na konieczność modyfikacji poszczególnych specyfikacji zobowiązań offsetowych oraz zapisów umowy offsetowej.
Dzięki wsparciu udzielonemu przez przedstawicieli resortu obrony narodowej, w 2021 r. został osiągnięty konsensus pomiędzy firmami – w zakresie uzgodnienia umów wykonawczych, przewidzianych do realizacji w wyniku zobowiązań offsetowych. W efekcie stworzono warunki m.in. do komercjalizacji zdolności utworzonych w ramach offsetu w spółkach: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. oraz Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. – poprzez realizację umowy na wykonanie Mobilnych Węzłów Łączności (MCC-1).
W najbliższym czasie jest przewidywane wynegocjowanie kolejnych zobowiązań offsetowych, których beneficjentami będą: Huta Stalowa Wola S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Warsztaty Techniki Lotniczej oraz Wojskowa Akademia Techniczna. Należy jednocześnie podkreślić, że w efekcie wprowadzonych zmian, nie doszło do zmiany wartości zobowiązań offsetowych, a tym samym - pozyskiwanej technologii i know-how.
Obecnie w Polsce znajduje się sprzęt dwóch pierwszych zestawów ogniowych Patriot PAC-3+, które były prezentowane mediom w październiku ubiegłego roku na poligonie w Toruniu, gdzie przechodziły procedurę testów i prób. W bieżącym roku można spodziewać się wydania zgody Departamentu Stanu na realizację II fazy programu Wisła, która ma obejmować zakup sześciu kolejnych baterii.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu