W Brukseli trwa spotkanie ministrów obrony państw NATO. Rozpoczęty cykl spotkań ministerialnych ma być wstępem do przygotowywanego szczytu Sojuszu w Madrycie, który zaplanowany jest na czerwiec 2022 roku.
Jednym z głównych tematów rozmów była sytuacja antyterrorystyczna w związku z wycofaniem wojsk NATO z Afganistanu, a także dalszej polityki wobec talibów w kwestii rosyjskich interesów.
– Rozmawialiśmy o odstraszaniu i obronie, a więc o zadaniach, które są podstawowymi zadaniami NATO. Omawialiśmy plany operacyjne, omawialiśmy plan strategiczny, którym będzie posługiwał się naczelny dowódca sojuszniczy w Europie, jeśli chodzi o jego aktywność w ramach Sojuszu. Przede wszystkim możemy być zadowoleni z tego, że NATO wyraźnie widzi zagrożenie rosyjskie. Ja w swoim wystąpieniu mówiłem także o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej – mówił Mariusz Błaszczak po pierwszym dniu rozmów.
Omówienie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej było niezwykle ważnym elementem rozmów. Nie tylko ze względu na napierające grupy emigrantów, ale także na stanowisko Moskwy.
– Dla mnie nie ma żadnej wątpliwości, że to co się dzieje, to czym wykazuje się reżim Łukaszenki ma poparcie strony rosyjskiej i leży w jej interesie. Mówiłem o tym, w jaki sposób przeciwdziałamy kryzysowi migracyjnemu, a także o rozwijaniu zdolności obronnych Wojska Polskiego, o tym, że inwestujemy w obronność. Sekretarz Generalny NATO wspomniał, że 10 państw wydaje ponad 2 proc. PKB na obronność, a Polska znajduje się w tym gronie. W gronie liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego – stwierdził szef MON.
- Oczywiście Polska jest przede wszystkim skoncentrowana na tym kierunku, ale jesteśmy aktywni również, jeżeli chodzi o zagrożenia z południa, zagrożenia terrorystyczne. Nasza zaangażowanie ma aktywny charakter. Polski kontyngent jest w Turcji, jesteśmy na Bałkanach, przede wszystkim w formacie NATO, ale także w formacie Unii Europejskiej, czy w formacie ONZ. Mam tu na myśli Bliski Wschód i Liban – dodał.
Podczas pobytu w Brukseli szef MON podpisał także listy intencyjne w sprawie współpracy państw w dziedzinie wybranych zdolności obrony powietrznej. Minister Błaszczak spotkał się z minister obrony Francji, Florence Parly. Przedmiotem rozmów dwustronnych były między innym kwestie związane z sytuacją w regionie Sahelu i priorytety w modernizacji polskich sił zbrojnych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu