Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach 5-8 września 2023 r. MBDA zaprezentuje najnowsze technologie rakietowe oferowane Polsce. Firma szczyci się ścisłą współpracą z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ), pozwalającą sprostać wymaganiom wojska w zakresie wdrożenia najnowocześniejszych technologii rakietowych dla systemów lądowych i morskich.
Współpraca MBDA z PGZ przyniosła już widoczne efekty w polskiej obronie powietrznej poprzez projekt MAŁA NAREW. Zupełnie nowe, polskie rozwiązanie obrony powietrznej, dostarczone w rekordowo krótkim czasie, pozwala zwalczać obiekty powietrzne w wielu kanałach celowania. Możliwości tego skutecznego systemu zostały potwierdzone przez polskich żołnierzy na poligonie w czerwcu br. - jednocześnie zniszczyli trzy cele powietrzne.
MBDA kontynuuje owocną współpracę z PGZ w programie PILICA+, w którym pocisk CAMM zostanie wpięty w środowisko wielu polskich systemów. Podczas MSPO 2023 firmy zaprezentują całą rodzinę rakiet CAMM. Przeznaczone zarówno dla zestawów naziemnych, jak i pokładowych zestawów obrony powietrznej (GBAD/NBAD), pomagają w realizacji polskich programów MAŁA NAREW, PILICA+, NAREW i Miecznik we współpracy z PGZ.
Na stoisku MBDA znajdzie się również Brimstone, sprawdzona w boju broń precyzyjnego rażenia. To pocisk wyjątkowy pod względem zdolności do użycia z dowolnej platformy lądowej, powietrznej lub nawodnej. Dostosowany do radzenia sobie z szerokim spektrum zagrożeń lądowych, Brimstone stanowić ma wkład MBDA do polskiego programu niszczycieli czołgów Ottokar-Brzoza
Wszystkie wymienione i inne prezentowane systemy rakietowe można zobaczyć na stoisku E-26 (hala E, stoisko 26).
ASRAAM
Najbardziej zaawansowany pocisk do walki powietrznej w zasięgu wzroku pilota (WVR), zintegrowany z F-35. Dzięki błyskawicznemu czasowi reakcji oraz najwyższej prędkości i zwrotności ASRAAM gwarantuje przewagę nad każdym innym pociskiem tej klasy. Zapewnia możliwość oddania pierwszego strzału i pierwszego trafienia przeciwnika. Warto dodać, że ASRAAM pozwala atakować cele powietrzne w promieniu 360º, w tym znajdujące się za uzbrojonym weń samolotem, w trybie namierzania już po odpaleniu pocisku. W pocisk ten może zostać uzbrojony także odrzutowiec F/A-50. Atutem ASRAAM jest duży stopień unifikacji z rakietą CAMM, co może być korzystne dla polskiego przemysłu zbrojeniowego także w programie Harpia.
Brimstone
Prawdziwie wielozadaniowy i wieloplatformowy pocisk, gwarantujący użytkownikowi bardzo wysokie prawdopodobieństwo wyeliminowania przeciwnika pierwszym strzałem. Brimstone może stanowić oręż odrzutowców, śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych, a także być wystrzeliwany z wyrzutni montowanych na platformach poruszających się po ziemi lub morzu. Brimstone to broń sprawdzona w zwalczaniu celów stacjonarnych i ruchomych. Jej precyzja ogranicza powstawanie szkód ubocznych. Zastosowany w pocisku standardowy interfejs ułatwia szybką integrację z dużą liczbą nosicieli. MBDA i PGZ współpracują przy Brimstone z myślą o projekcie polskiego niszczyciela czołgów Ottokar-Brzoza.
rodzina rakiet CAMM
Obejmuje rakiety CAMM i CAMM-ER. Zastosowana w nich technologia zimnego startu powoduje, że są stosunkowo niedrogim orężem, zdolnym do dookólnego (360°) zwalczania celów powietrznych na dystansach od 1 km do ponad 40 km.Pociski są identyczne, niezależnie od tego, czy są używane w wyrzutniach lądowych czy morskich, co pozwala na korzystanie ze wspólnego zapasu rakiet zarówno przez wojska lądowe, jak i marynarkę wojenną.Zaprojektowane z myślą o wymiennym użyciu i modułowości, posiadają wiele podsystemów i komponentów wspólnych z pociskami lotniczymi ASRAAM, a ponadtostanowią idealny punkt wyjścia do skonstruowania niskokosztowych rakiet przechwytujących o większym zasięgu.
Rakiety CAMM chronią obecnie polskie niebo, bowiem zostały błyskawicznie dostarczone na potrzeby projektu Mała NAREW; są też już zamówione dla programu PILICA+. Użycie pocisków rodziny CAMM pozwala zwalczać lecące na małej wysokości nieprzyjacielskie rakiety skrzydlate i samoloty myśliwskie w każdych warunkach atmosferycznych. Oręż ten zaprojektowaliśmy z myślą o współpracy z szeroką gamą istniejących i przyszłych naziemnych systemów kierowania obroną powietrzną (C2) i innymi zestawami przeciwlotniczymi, w celu wspierania koncepcji tworzenia zintegrowanej, wielowarstwowej obrony powietrznej. Jego funkcje można dostosować do różnych sposobów pracy, co zapewnia użytkownikom wyjątkową wygodę operacyjną. CAMM-ER jest proponowany do wdrożenia w programie NAREW, zaś oferta MBDA skierowana do Polski obejmuje także wspólny rozwój rodziny CAMM w przyszłości.
Wsparciem dla polskiego programu Miecznik jest Sea Ceptor, oferowany przez MBDA okrętowy system obrony powietrznej, działający w każdych warunkach pogodowych, wykorzystujący rodzinę rakiet CAMM. Zapewnia on pełną ochronę zarówno dla okrętu wyposażonego w takie uzbrojenie, jak i jednostek nawodnych znajdujących się w okolicy. System może przechwycić i zneutralizować pełną gamę obecnych i przyszłych zagrożeń. Potrafi zwalczać samoloty bojowe i nową generację naddźwiękowych pocisków przeciwokrętowych. Posiada zdolność prowadzenia ognia w wielu kanałach celowania, dzięki czemu może stawić czoła zmasowanym atakom przeciwnika.
Enforcer
To odpowiedź MBDA na zgłaszaną przez żołnierzy piechoty i wojsk specjalnych potrzebę posiadania lekkiej, precyzyjnej broni za przystępną cenę, do rażenia przeciwnika spoza zasięgu jego ognia. Jednorazowego użytku ręczna wyrzutnia Enforcer może służyć do obezwładniania różnych celów na dystansach przekraczających zasięg obecnego indywidualnego uzbrojenia piechoty, w tym lekko opancerzonych pojazdów na postoju i w ruchu oraz obiektów ukrytych za przeszkodami.
Meteor
Pocisk do walki poza zasięgiem widzenia załogi (BVR) zintegrowany ze wszystkimi wiodącymi myśliwcami europejskimi, a obecnie integrowany z F-35A. Dzięki radiowemu łączu wymiany danych Meteorjest bronią sieciocentryczną, pozwalającą pilotowi myśliwca w pełni wykorzystać przewagę wynikającą z posiadanej świadomości sytuacyjnej. Zastosowanie w nim silnika strumieniowego o regulowanym ciągu oraz aktywnej głowicy radarowej gwarantuje uzyskanie wyjątkowej prędkości i manewrowości w locie do celu oraz większego zasięgu i kilkukrotnie większej strefy rażenia w porównaniu z jakimkolwiek innym istniejącym lub opracowywanym pociskiem powietrze-powietrze klasy BVR. Zalety Meteora sprawiają, że jest on uzbrojeniem wybitnie odstraszającym. Każdy przeciwnik zastanowi się dwa razy, zanim postanowi naruszyć przestrzeń powietrzną kontrolowaną przez uzbrojone w Meteory myśliwce F-35.
Sky Warden
Sky Warden to nowy system do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych (C-UAS), wykorzystujący pełne doświadczenie MBDA w dziedzinie obrony powietrznej. Sky Warden ma modułową konstrukcję, zaprojektowaną pod kątem integracji z i sterowania szeroką gamą sensorów i środków rażenia. Ten skalowalny system może skutecznie zneutralizować każdą formę zagrożenia, od dronów taktycznych po minidrony rozpoznawcze, a także inne tradycyjne obiekty o charakterze lotniczym. Sky Warden zarządza całym procesem zwalczania bezzałogowców, od ich wykrycia do neutralizacji. Został zaprojektowany do działania zarówno jako element zintegrowanej wielowarstwowej obrony powietrznej, jak i w konfiguracji do samodzielnej walki. Może być montowany na pojazdach lub używany w wersji stacjonarnej, co pozwala sprostać potrzebom w zakresie mobilności, jak i trwalszej dyslokacji.
rodzina pocisków SPEAR
MBDA rozwija SPEAR, aby zapewnić maksymalną elastyczność i skuteczność w zwalczaniu celów stacjonarnych, jak i szybko poruszających się. Pociski tego typu mają być przenoszone w wewnętrznych komorach uzbrojenia F-35, jak i na podwieszeniach zewnętrznych przez inne samoloty bojowe.
Napędzane silnikiem turboodrzutowym, mogą być odpalone z większego dystansu od celu, spoza zasięgu nieprzyjacielskich systemów obrony, co zapewnia przewagę nad typowymi bombami szybującymi i kierowanymi. SPEAR posiada głowicę samonaprowadzającą, korzystającą z zaawansowanych trybów wyboru celu, która umożliwia jego namierzenie nawet w najbardziej skomplikowanych scenariuszach taktycznych, w dzień, w nocy i we wszystkich warunkach pogodowych. MBDA pracuje również nad wariantem SPEAR-EW, unikalną bronią walki elektronicznej. SPEAR-EW może być przenoszony w połączeniu z klasycznymi pociskami SPEAR i spełniać funkcje walki elektronicznej, ataku elektronicznego oraz środka wsparcia elektronicznego. SPEAR-EW dezorientuje i obezwładnia elektronicznie obronę powietrzną przeciwnika, zarówno systemy naziemne, jak i powietrzne, w celu zapewnienia maksymalnej skuteczności misji i zwiększonej przeżywalności zarówno własnych platform powietrznych, jak i amunicji lotniczej.
***
MBDA to jedyny europejski koncern zbrojeniowy zdolny opracować i produkować pociski i systemy rakietowe odpowiadające pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych).
Dzięki znaczącej działalności w pięciu państwach europejskich i USA, w 2022 roku MBDA osiągnęła przychody w wysokości 4,2 miliarda euro przy portfelu zamówień wartym 17,8 miliarda euro. Łącznie firma oferuje klientom 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie, jednocześnie prowadząc prace rozwojowe nad kolejnymi 15 systemami. Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).
Źródło: informacja prasowa MBDA
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu