Konsorcjum oparte o Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. – lidera projektu, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia oraz Zakład Produkcji Specjalnej GAMRAT S.A. realizuje projekt Trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych.
Projekt pt.: „Opracowanie trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych”, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014- 2020 na podstawie konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka Ścieżka Technologie Kosmiczne”, ma na celu opracowanie i wykonanie trójstopniowej odzyskiwanej nośnej rakiety suborbitalnej. Finalnie prace nad projektem mają zostać zwieńczone przeprowadzeniem pierwszego polskiego demonstracyjnego lotu powyżej linii Kármána, czyli na wysokość 100 km z ładunkiem o masie do 40 kg. Planowane jest również opracowanie silnika o impulsie całkowitym przekraczającym 1.000.000 Ns na paliwo stałe mogącego spełnić rolę boostera wielostopniowych rakiet nośnych, w tym orbitalnych.
- Partycypacja Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. w projekcie otwiera przed Spółką nowe możliwości. Partnerzy Konsorcjum połączą siły, aby stworzyć pionierski, nowoczesny i unikatowy w skali kraju produkt – rakietę suborbitalną. Będzie to ogromny wkład wszystkich konsorcjantów w rozwój technologii, która pozwoli różnym podmiotom realizować prace badawcze w przestrzeni kosmicznej. – komentuje Marcin Nocuń, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A..
Opracowane procesy technologiczne i algorytmy sterowania rakietą będą krokiem milowym w budowie systemów nośnych w Polsce. Uzupełnią one lukę na rynku udostępniając podmiotom (które do tej pory nie miały możliwości prowadzenia badań na dużych wysokościach, w warunkach mikrograwitacji) niskokosztową rakietę nośną.
Gotowy produkt powstanie w dwóch etapach. Pierwszy rozpoczną badania przemysłowe, które obejmują działania mające na celu zdobycie wiedzy oraz przeprowadzenie testów w zakresie różnych technologii rakietowych niezbędnych do opracowania i realizacji demonstratora rakiety suborbitalnej. Drugi to prace rozwojowe, w ramach których zostanie opracowany projekt demonstratora na wewnętrzne potrzeby inicjatywy. W trakcie realizacji projektu przewidziano szereg prób poligonowych mających na celu weryfikację przyjętych założeń konstrukcyjnych. Realizacja Trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych pozwoli na zdobycie doświadczenia oraz zbudowanie zaplecza aukowoprzemysłowego i technologicznego umożliwiającego budowę pierwszej polskiej lekkiej rakiety nośnej. Otworzy również polskiej myśli naukowo-technicznej drogę do udziału w innych programach w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu