24 listopada południowokoreański koncern stoczniowy HJ Heavy Industries z Pusan poinformował o zawarciu kolejnego kontraktu z południowo koreańską agencją rządową DAPA (Defence Acquisition Program Administration). Przedmiotem umowy, opiewającej na kwotę 159 mln USD, jest budowa kolejnej partii czterech kutrów patrolowych typu Chamsuri II (znanych także jako projekt PKX-B Batch II) dla Sił Morskich Republiki Korei.
W oficjalnej notatce prasowej producenta ani w materiałach DAPA nie ujawniono dat przekazania nowej partii kutrów. Stocznia HJ Heavy Industries ma już spore doświadczenie w budowie niewielkich, silnie uzbrojonych jednostek patrolowych, w latach 70. i 80. zbudowała i przekazała flocie 107 jednostek typu Chamsuri, znanych też jako PKM (Patrol Killer Medium), z których do dnia dzisiejszego służy 52 (50 wycofano ze służby i przekazano sojuszniczym krajom, 1 utracono w wyniku drugiej bitwy o wyspę Yeonpyeong 29 lutego 2002 roku, a kolejne 4 pozostawiono w roli obiektów muzealnych). Lata 2007-2014 to okres kiedy HJHI zaangażowana była w budowę pierwszej generacji nowych jednostek patrolowo–uderzeniowych opracowanych w ramach programu PKX (Patrol Killer eXperimental). W jego ramach powstały dwa typy jednostek, większe wypierające 570 ton uzbrojone w cztery pociski przeciwokrętowe LIG Nex1 SSM-700K Hae Sung, znane jako PKX-A lub jako typ Yoon Youngha oraz mniejsze wypierające 200 ton kutry artyleryjskie (PKX-B lub Chamsuri-211).
W latach 2008-2018 banderę podniesiono łącznie na 18 kutrach pierwszego z wymienionych typów a w latach 2017–2022 przekazano 16 mniejszych kutrów, z których 12 jest już w aktywnej służbie. Obecnie stocznia pracuje nad drugą transzą PKX-B, które mają zastąpić w służbie wspomnianych powyżej PKM. Jedną z cech charakterystycznych jednostek typu Chamsuri-211 jest zainstalowana na rufie, 12-prowadnicowa, pojemnikowa wyrzutnia pocisków kierowanych kal. 130 mm produkcji koncernu LIG Nex 1. Ten konkretny system uzbrojenia powstał w celu podjęcia skutecznej walki z, mającymi znaczną przewagę liczebną, siłami morskimi sąsiada z północy. Zgodnie z zapewnieniem producenta z wykorzystaniem tych pocisków można zwalczać trzy cele jednocześnie w odległości do 20 km.
Okręty typu PKX-B Batch I legitymują się wypornością pełną 200 ton przy wymiarach 44,7×7,1×2,4 m. Skonfigurowany w układzie CODAG napęd składa się z dwóch turbin Hanwha Techwin/GE LM500 o mocy po 4570 kW oraz dwóch silników wysokoprężnych Caterpillar Cat C32 osiągających moc 1471 kW. Poprzez przekładnie zbiorczo–redukcyjną silniki te napędzają trzy pędniki wodnostrumieniowe Doosan Heavy Industries. Są to jedne z najszybszych jednostek w ROKN zdolne do rozpędzenia się do +40 węzłów.
Uzbrojenie, poza wspomnianą już wyrzutnią pocisków kierowanych, składa się z zainstalowanej na dziobie 76 mm armaty Hyundai Wia KP-76 L/62 oraz dwóch wkm S&T Dynamics K6 kal. 12,7 mm.
Wykrywanie celów zapewnia trójwspółrzędna stacja radiolokacyjna LIG Nex 1 SPS-540K, wspierana przez radar wykrywania celów nawodnych STX RadarSys SPS-100K. Okręty wyposażone są w systemy walki elektronicznej składające się z systemu zbierania i analizy sygnałów sondujących LIG Nex 1 Sonata SLQ-200(V)K oraz wyrzutni wielospektralnych celów pozornych Rheinmetall MASS. Załogę stanowią zaledwie 23 osoby.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu