Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne karabinki automatyczne GROT i nowe karabiny wyborowe GROT 762N dla Sił Zbrojnych RP z NBPWP Borsuk w tle

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdza swym podpisem umowy zawarte przez Agencję Uzbrojenia z Fabryką Broni „Łucznik”–Radom 24 lutego br. Fot. Andrzej Kiński.

24 lutego Agencja Uzbrojenia zawarła z Fabryką Broni „Łucznik” ‒ Radom Sp. z o.o. kolejny aneks do umowy ramowej na dostawę do Sił Zbrojnych RP 5,56 mm karabinków automatycznych MSBS GROT i nową umowę określającą warunki dostawy samopowtarzalnych karabinów wyborowych GROT 762N. Umowę zatwierdził swym podpisem, obecny na uroczystości na terenie radomskiej spółki, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Aneks podpisali: szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel, prezes zarządu FB „Łucznik” ‒ Radom Wojciech Arndt i członek zarządu FB „Łucznik” ‒ Radom Seweryn Figurski. Obecni byli także sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz i prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Sebastian Chwałek.

Przedmiotem aneksu do wspomnianej umowy ramowej z 8 lipca 2020 r. jest zamówienie na kolejną partię 5,56 mm karabinków automatycznych MSBS GROT. Wartość zamówienia to ok. 1 mld PLN brutto, a jego przedmiotem jest dostawa do 2026 r. 88 000 karabinków standardowych GROT C16A2. W efekcie łączne zamówienia z tytułu umowy opiewają obecnie na blisko 184 000 karabinków standardowych, a całkowita wartość umowy wzrosła do ok. 2,1 mld PLN brutto.

W chwili podpisania umowy 8 lipca 2020 r. zamówienie opiewało na 18 305 karabinków standardowych C16A2 z terminem dostawy w latach 2022-2026. Wartość umowy wyniosła ok. 177,2 mln PLN brutto. Wkrótce doczekała się ona aneksowania. Najpierw, jeszcze w 2020 r., podpisano aneks zwiększający liczbę zamówionych karabinków C16A2 do 21 485, zaś w 2021 r. do niemal 28 000. Wartość umowy wzrosła tym samym do ok. 264 mln PLN brutto. 2 stycznia br. zawarto kolejny aneks, tym razem na dostawę ok. 70 000 kolejnych karabinków C16A2 (w ramach rozwoju konstrukcji także nowych wersji) o wartości ok. 826 mln PLN brutto. Kolejne karabinki automatyczne MSBS GROT dla Sił Zbrojnych RP (zbiam.pl)

Przedmiotem kolejnego aneksu do umowy ramowej z 8 lipca 2020 r. jest dostawa do 2026 r. 88 000 karabinków standardowych GROT C16A2 za ponad 1 mld PLN. Fot. Andrzej Kiński.

Do połowy lutego 2023 r. FB „Łucznik” ‒ Radom Sp. z o.o. dostarczyła SZ RP na mocy umowy z 8 lipca 2020 r. wraz z kolejnymi aneksami ponad 18 000 karabinków. Trafiły one przede wszystkim do Wojsk Obrony Terytorialnej, ale także do wybranych pododdziałów wojsk operacyjnych.

Konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie. Zmieniamy jego uzbrojenie z postsowieckiej na nowoczesną broń o standardzie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Taką nowoczesną bronią są karabinki GROT. Udowodnili to zarówno producenci, jak i żołnierze Wojska Polskiego oraz sił ukraińskich, w rękach których są skuteczne. W związku z tym w roku 2023 zatwierdziłem już drugą umowę w sprawie zamówienia karabinków GROT w radomskiej Fabryce Broni „Łucznik”, łącznie blisko 200 tys. sztuk za 2,1 mld zł. Jest to ważne dla Wojska Polskiego, ale także dla radomskiego zakładu, któremu daje perspektywy rozwoju i nowe miejsca pracy na ziemi radomskiej – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej.

Drugie podpisane 24 lutego zamówienie dotyczy nowej w Siłach Zbrojnych RP broni powstałej w ramach programu MSBS GROT – 7,62 mm samopowtarzalnego karabinu wyborowego (SKBW) GROT 762N. Ma ono wartość ponad 11 mln PLN brutto i dotyczy 250 kompletów karabinów. Termin dostawy zamówionej partii to 31 lipca 2024 r.

Druga umowa dotyczy dostawy do 31 lipca 2024 r. 250 kompletów 7,62 mm samopowtarzalnych karabinów wyborowych GROT 762N (na zdjęciu wariant z lufą 20-calową). Fot. Andrzej Kiński.

SKBW będzie dostarczany wojsku w dwóch wariantach. W pierwszym, przeznaczonym dla pododdziałów zmechanizowanych, zostanie zastosowana lufa 20-calowa,  długość karabinu będzie zawierała się w przedziale 1073÷1113 mm (kolba zsunięta/rozsunięta), a jego masa z załadowanym magazynkiem nie przekroczy 6 kg. W drugim, przeznaczonym dla pododdziałów aeromobilnych, z lufą 16-calową, długość całkowita karabinu będzie zawierała się w przedziale 748÷968 mm, a masa z magazynkiem nie będzie przekraczała 5,2 kg. Dostępne będą magazynki: 10, 20 i 25-nabojowe.

Nowe karabiny mają zastąpić w uzbrojeniu pododdziałów zmechanizowanych i aeromobilnych 7,62 mm samopowtarzalne karabiny wyborowej SWD (wprowadzone do uzbrojenia Wojska Polskiego w 1965 r.) i zmodernizowane w latach 90. przez polski przemysł obronny karabiny SWD-M, obydwa na nabój 7,62 × 54 mm R, skonstruowany jeszcze w XIX wieku. Z pewnością nie jest to ostanie zamówienie na te karabiny dla SZ RP.

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręcza podpisane egzemplarze umów prezesowi zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. Wojciechowi Arndtowi. Fot. Andrzej Kiński.

Zamówienie na karabin wyborowy GROT 762N kalibru 7,62 mm dla polskiej armii utwierdza nas w przekonaniu, że konstruktorzy i technolodzy Fabryki Broni wraz z zespołem naukowym Wojskowej Akademii Technicznej, a także  pracownicy produkcji zakładu stanęli na wysokości zadania. To już kolejna konstrukcja z radomskiej fabryki, która trafia do Sił Zbrojnych RP. Świadczy to o bardzo wysokiej jakości naszych produktów. Zależy nam, aby polskie wojsko wyposażone było w nowoczesny sprzęt, co jest bardzo istotne w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej – mówił Wojciech Arndt, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o.

Karabinek GROT w ostatnich latach udowodnił swoje walory bojowe w Wojsku Polskim, a także potwierdził skuteczność w wojnie na Ukrainie. Kluczową kwestią jest dalszy rozwój broni ręcznej, w tym wyborowej przez krajowy przemysł obronny. Wieloletnie doświadczenie oraz zaangażowanie Fabryki Broni Łucznik - Radom w produkcję MSBS GROT przekonują nie tylko mnie, ale i wielu ekspertów, że do wyposażenia wojska trafia bardzo dobry wyrób, który nie tylko już teraz zaliczany jest do światowej czołówki w swojej klasie, ale także z każdym rokiem staje się coraz doskonalszy – podsumował gen. bryg. dr Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia.

W uroczystości, poza wicepremierem Błaszczakiem, uczestniczyli (od lewej): sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Wojciech Arndt, członek zarządu FB „Łucznik” – Radom Seweryn Figurski i szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel. Fot. Andrzej Kiński.

7,62 mm SKBW GROT 762N mm to nowoczesna polska konstrukcja, zasilana amunicją karabinową 7,62×51 mm NATO (.308 Win.), opracowana w dwóch wersjach z lufami o długości 406 mm (16”) i 508 mm (20”). Nowe SKBW umożliwiają skuteczne rażenie celów na odległościach 900 m (z lufą 16-calową) bądź 1000 m (z lufą 20-calową). Trwałość karabinów pozwoli na oddanie co najmniej 30 000 strzałów.

GROT 762N powstał we współpracy Fabryki Broni „Łucznik” ‒ Radom Sp. z o.o. i Wojskowej Akademii Technicznej. Karabin bazuje na ogólnym schemacie konstrukcyjnym karabinka standardowego (podstawowego) GROT C16A2 kalibru 5,56 mm i zachowuje wszystkie jego najlepsze cechy, tj.: bezpieczeństwo i niezawodność działania, a także modułowość, ergonomię i estetykę techniczną. Rozmieszczenie manipulatorów karabinu, tj.: przełącznika rodzaju ognia-bezpiecznika, zaczepu suwadła, zatrzasku magazynka i rękojeści napinacza, jest podobne jak w karabinku GROT C16A2, co stanowi dodatkowy atut broni, pozytywnie wpływając na proces szkolenia żołnierzy. Zachowano również możliwość wymiany zespołu lufy na poziomie użytkownika, przekonfigurowania broni dla strzelców prawo- i leworęcznych (odwracalny system wyrzucania łusek na prawą i lewą stronę) oraz zamienność modułów (kolby, łoża itp.).

Warto odnotować, że podczas swego przemówienia wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział na przyszły tydzień zawarcie w Stalowej Woli kolejnej umowy ramowej z polskim przemysłem obronnym. Tym razem ma ona dotyczyć dostawy 1000 nowych bojowych pływających wozów piechoty (NBPWB) Borsuk Trwają badania kwalifikacyjne bojowego wozu piechoty Borsuk (zbiam.pl).

Andrzej Kiński na podstawie komunikatów Agencji Uzbrojenia i Fabryki Broni „Łucznik”–Radom.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Kolejne karabinki automatyczne GROT i nowe karabiny wyborowe GROT 762N dla Sił Zbrojnych RP z NBPWP Borsuk w tle”

  1. możecie nie lubić pisu ale mam wrażenie że postawienie Błaszczaka w roli ministra obrony to było jak wygranie w lotto, gość pierdoli konwenase i przetargi poprostu kupuje na potęgę broń która jest potrzebna do ewentualnej wojny.

  2. Tak trzymać! Tylko duże kontrakty wieloletnie dla naszego polskiego przemysłu mogą skutecznie wpłynąć na rozwój rodzimej zbrojeniówki, napędzać innowacje i zapewnić stabilność dla producentów na najbliższe lata.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc