15 maja korporacja Northrop Grumman poinformowała o dostarczeniu kluczowych komponentów systemu dowodzenia IBCS zamówionych poprzez procedurę FMS przez Polskę w ramach I fazy programu Wisła. Powyższy krok oznacza, że system wkrótce zostanie wdrożony do eksploatacji w Siłach Zbrojnych.
Jak podkreśla producent, dostawa komponentów (m.in. radiolinii IFCN) jest realizowana zgodnie z założonym harmonogramem. Polska będzie pierwszym eksportowym użytkownikiem IBCS, który w niedalekiej przyszłości ma stanowić trzon systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą – poza zestawami Patriot PAC-3+ ma spinać także inne elementy nowej generacji, w tym zestawy wyposażone w pociski przeciwlotnicze rodziny CAMM oraz stacje radiolokacyjne.
W zeszłym roku Northrop Grumman zapoczątkował dostawy stanowisk dowodzenia EOC. Podobnie jak obecnie, formalnym odbiorcą jest Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, który pośredniczy poprzez procedurę FMS. Dzięki całości, w bieżącym roku zaplanowano osiągnięcie wstępnej gotowości bojowej przez pierwsze dwa zestawy Patriot PAC-3+, które znajdują się już na terytorium Polski.
Do tej pory z systemem IBCS zintegrowano lub zademonstrowano integrację z licznymi sensorami i środkami bojowymi ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, a także wojsk sojuszniczych. Otwarta architektura umożliwia szybką integrację kolejnych systemów – pozwala to Stanom Zjednoczonym i państwom sojuszniczym osiągnąć wysoki poziom wielodomenowej integracji, zgodnie z obecnymi i przyszłymi wymaganiami. Tego typu możliwości to skutek zastosowania koncepcji otwartej, modułowej, architektury umożliwiającej integrację dostępnych systemów.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu