Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne elementy IBCS dla Polski dostarczone przez korporację Northrop Grumman

Fot. US Army

15 maja korporacja Northrop Grumman poinformowała o dostarczeniu kluczowych komponentów systemu dowodzenia IBCS zamówionych poprzez procedurę FMS przez Polskę w ramach I fazy programu Wisła. Powyższy krok oznacza, że system wkrótce zostanie wdrożony do eksploatacji w Siłach Zbrojnych.

Jak podkreśla producent, dostawa komponentów (m.in. radiolinii IFCN) jest realizowana zgodnie z założonym harmonogramem. Polska będzie pierwszym eksportowym użytkownikiem IBCS, który w niedalekiej przyszłości ma stanowić trzon systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą – poza zestawami Patriot PAC-3+ ma spinać także inne elementy nowej generacji, w tym zestawy wyposażone w pociski przeciwlotnicze rodziny CAMM oraz stacje radiolokacyjne.

W zeszłym roku Northrop Grumman zapoczątkował dostawy stanowisk dowodzenia EOC. Podobnie jak obecnie, formalnym odbiorcą jest Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, który pośredniczy poprzez procedurę FMS. Dzięki całości, w bieżącym roku zaplanowano osiągnięcie wstępnej gotowości bojowej przez pierwsze dwa zestawy Patriot PAC-3+, które znajdują się już na terytorium Polski.

Do tej pory z systemem IBCS zintegrowano lub zademonstrowano integrację z licznymi sensorami i środkami bojowymi ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, a także wojsk sojuszniczych. Otwarta architektura umożliwia szybką integrację kolejnych systemów – pozwala to Stanom Zjednoczonym i państwom sojuszniczym osiągnąć wysoki poziom wielodomenowej integracji, zgodnie z obecnymi i przyszłymi wymaganiami. Tego typu możliwości to skutek zastosowania koncepcji otwartej, modułowej, architektury umożliwiającej integrację dostępnych systemów.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc