Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Katastrofa śmigłowca w Indiach

8 grudnia w katastrofie śmigłowca Mi-17 zginął Szef Sztabu indyjskich sił zbrojnych. Fot. Angad Singh

8 grudnia w rejonie miejscowości Coonoor w indyjskim stanie Tamilnadu doszło do katastrofy wielozadaniowego śmigłowca Mil Mi-17 należącego do Sił Powietrznych Indii. Wśród ofiar znalazł się generał Bipin Rawat – Szef Sztabu indyjskich sił zbrojnych.


Na pokładzie śmigłowca podróżowało czternaście osób (4 członków załogi oraz 9 pasażerów) – celem podróży była wyższa uczelnia wojskowa The Defence Services Staff College mieszcząca się w miejscowości Wellington (około 4 km od miejsca katastrofy). Generał Rawat miał przeprowadzić wykład. Z nieznanych przyczyn maszyna spadła w terenie zalesionym, doszło także do wybuchu pożaru – według oficjalnego komunikatu Sił Powietrznych Indii na pokładzie zginęło trzynaście osób (w tym wszyscy członkowie załogi). Jedyny ocalały, przedstawiciel uczelni jest w ciężkim stanie i o jego życie walczą lekarze ze szpitala wojskowego w Wellington. Przyczyny katastrofy ma ustalić komisja powołana do tego celu.

Lotnictwo wojskowe w Indiach od lat charakteryzuje się dużymi stratami sprzętowymi, które wynikają m.in. z niskiej kultury technicznej oraz łamania procedur przez załogi. Tylko w bieżącym roku utracono dziesięć statków powietrznych (zginęło 20 osób). Śmigłowce Mi-17W5 należą do jednych z najnowszych w parku sprzętowym lotnictwa indyjskiego – dostawy 80 egzemplarzy zrealizowano w latach 2013-18. Wśród nich znalazły się także maszyny w konfiguracji pozwalającej na transport VIP (w tym przywódców państwa). Od 2019 roku na terenie Indii znajduje się certyfikowane centrum obsługowe. W ciągu ostatnich 30 dni w Indiach miały miejsce dwa wypadki z ich udziałem (poprzedni 18 listopada, bez ofiar).

Na co wskazują niektóre media indyjskie, poza czynnikami technicznymi oraz ludzkimi, śledczy będą musieli także zwrócić uwagę na opcję zamachu terrorystycznego.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc