Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Katastrofa An-26 na Ukrainie

25 września w pobliżu miasta Czuhujiw na Ukrainie doszło do katastrofy lekkiego samolotu transportowego Antonow An-26 należącego do sił zbrojnych tego kraju. 

Maszyna rozbiła się w czasie podejścia do lądowania w miejscowej bazie lotniczej – na pokładzie znajdowała się załoga oraz kadeci Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych w Charkowie. Spośród nich władze potwierdziły śmierć 22 osób, dwie inne znajdują się w stanie krytycznym. Los czterech nie jest znany. Na miejscu tragedii rozpoczęła prace komisja, która ma ustalić przyczyny tragedii. 

Rozbity samolot był eksploatowany od 1977 roku. Wrześniowa katastrofa to jeden z najtragiczniejszych incydentów lotniczych na Ukrainie w ostatnich latach – w czerwcu 2014 roku w pobliżu Ługańska separatyści zestrzelili samolot transportowy Ił-76, na pokładzie którego zginęło 49 osób (załoga i transportowani żołnierze). 

Samoloty transportowe Antonow An-26 są ważnym elementem transportu lotniczego sił zbrojnych Ukrainy. Obecnie w służbie znajduje się około 20 egzemplarzy. Nie można wykluczyć, że wraz z coraz szerszym otwarciem się na zachód, władze w Kijowie podejmą decyzję o zakupie nowoczesnych maszyn transportowych produkcji zachodniej bądź zainwestowaniu środków na samoloty produkowane przez firmę Antonow. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Ministerstwo Obrony Ukrainy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc