17 maja Agencja Uzbrojenia poinformowała, że do Republiki Korei trafiły trzy ciężarówki Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS, które mają zostać wykorzystane do integracji z artyleryjskimi wyrzutniami rakietowymi K239 Chunmu.
Jak wskazuje Agencja Uzbrojenia, w ramach procesu polonizacji systemu Hanwha Aerospace przeprowadzi integrację trzech pojazdów na terytorium Republiki Korei. Dodatkowo mają zostać przeprowadzone pierwsze strzelania. W ramach kolejnej fazy wyrzutnie zostaną przetransportowane do Polski w celu dalszego procesu integracji, w tym zabudowę krajowych systemów łączności i dowodzenia (w tym ZZKO TOPAZ).
W ramach umowy, zawartej w listopadzie 2022 roku, Agencja Uzbrojenia zakontraktowała zakup 218 wyrzutni rakietowych Hanwha Aerospace K239 Chunmu, które pozwolą na utworzenie szesnastu Dywizjonowych Modułów Ogniowych. Wszystkie wyrzutnie będą wykorzystywały polskie podwozia Jelcz rodziny P882, wyposażone w polskie środki łączności, Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ firmy WB Electronics S.A., a także system kontroli strzelania i sterowania wyrzutnią firmy Hanwha. To samo dotyczy pojazdów wsparcia działań środków ogniowych, w pierwszej kolejności samochodów do transportu i przeładunku pakietów z rakietami. Próby zakładowe pojazdów miały miejsce w marcu bieżącego roku, wersja przeznaczona pod wyrzutnie K239 Chunmu nosi oznaczenie P882.57 TS T45 K-MLRS – obecnie wykorzystywane są nośniki seryjne, które powstały w ramach programu Wisła. W kolejnych miesiącach można spodziewać się nowych odmian Jelczy, które były prezentowane na wizjach komputerowych.
Pierwsza partia pojazdów, w liczbie 59 sztuk, ma zostać dostarczona w latach 2023-24 i pozwolić na sformowanie dwóch DMO.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu