Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Indie kupują pociski Astra Mk I

Ministerstwo Obrony Indii zamówiło ponad 350 pocisków Astra Mk I. Fot. DRDO

31 maja Ministerstwo Obrony Indii poinformowało o podpisaniu kontraktu z firmą Bharat Dynamics Ltd. w sprawie zakupu partii kierowanych pocisków średniego zasięgu Astra Mk I, które zostaną dostarczone do Sił Powietrznych oraz lotnictwa morskiego tego kraju.


Umowa ma związek z rozbudową potencjału krajowego sektora obronnego, który według koncepcji ma być samowystarczalny w maksymalnym stopniu. Pociski (w liczbie ponad 350 sztuk) trafią na uzbrojenie eskadr wyposażonych w samoloty bojowe Su-30MKI, MiG-29K oraz Tejas – część z nich musi przejść jeszcze proces integracji. Rozwój pocisku Astra Mk I był realizowany przez BDL we współpracy z państwowymi ośrodkami badawczo-rozwojowymi w koordynacji z wymogami Sił Powietrznych Indii. Według deklaracji indyjskie pociski mają zastąpić broń pochodzenia rosyjskiego.

Według deklaracji DRDO pociski Astra Mk I mają zasięg dochodzący do 100 km. Masa wynosi około 154 kg, a głowica bojowa 15 kg. Rozwój został zapoczątkowany w latach 90. XX wieku, natomiast projekt rozwojowy (oficjalnie) uruchomiono w 2004 roku. Około 2006 roku dokonano korekty wymagań, a w 2013 roku przeprojektowano. Pierwsze próbne odpalenia (z samolotu Su-30MKI) miały miejsce w kwietniu 2013 roku. W czasie testów w 2019 roku Astra Mk I zniszczył cel odległy o 90 km od samolotu-nosiciela.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Indie kupują pociski Astra Mk I”

  1. Indie rosną własną broń powietrze-powietrze to jest coś, na Pakistan zbrojony przez Chińczyków mam nadzieję że wystarczy, z nowym BWP niech się nie męczą indyjska licencyjna wersja Borsuka będzie najlepsza.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc