Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

IMDS 2021: Lotnicza rakietotorpeda APR-3ME w seryjnej produkcji

Model rakietotorpedy APR-3ME. Fot. TASS

Podczas odbywającego się w Sankt Petersburgu Międzynarodowego Salonu Techniki Morskiej (IMDS - International Maritime Defence Show) generalny dyrektor rosyjskiego koncernu „Takticzeskoje rakietnoje woorużenije” Boris Obnosow poinformował, że rozpoczęła się seryjna produkcja przeznaczonej do zwalczania okrętów podwodnych lotniczej rakietotorpedy APR-3ME, będącej eksportową wersją użytkowanej przez rosyjskie lotnictwo morskie pocisku APR-3M.

Opracowana przez Gosudarstwiennoje nauczno-proizwodstwiennoje priedprijatije „Riegion” (GNPP „Riegion”) rakietotorpeda APR-3M stanowi rozwinięcie wcześniejszych torped lotniczych typów APR-1, APR-2 i APR-3 użytkowanych przez Marynarkę Wojenną ZSRR i Federacji Rosyjskiej. Powstała ona w wyniku modyfikacji najnowszej z nich rakietotorpedy APR-3 i przeznaczona jest do przekoszenia przez zmodyfikowane śmigłowce ZOP Ka-27M oraz samoloty zwalczania okrętów podwodnych Tu-142 i Ił-38.

Prace nad rozwojem rakietotorpedy APR-3M dotyczące przede wszystkim jej pełnej cyfryzacji mogły się rozpocząć dzięki środkom finansowym pozyskanym przez GNPP „Riegion” w ramach kontraktu na dostawę w latach 1997-1999 rakietotorped APR-3E i kierowanych bomb lotniczych KAB-PŁ dla chińskich śmigłowców Ka-28. Prace te kontynuowane były również po włączeniu w 2004 r. GNPP „Riegion” w skład koncernu „Takticzeskoje rakietnoje woorużenije”, jednak przebiegały bardzo wolno. W 2008 r. na poligonie doświadczalnym na Krymie przeprowadzono testy balistyczne modelu rakietotorpedy, zaś jej próby państwowe zakończyły się w 2015 r. Ostatecznie jej seryjna produkcja rozpoczęła się w 2019 r.

Rakietotorpeda APR-3ME przeznaczony jest do niszczenia nowoczesnych okrętów podwodnych znajdujących się w każdym położeniu (na powierzchni, na głębokości peryskopowej, całkowicie pod wodą). Służy do zwalczania okrętów podwodnych znajdujących się na głębokości do 800 m i poruszające się z prędkością do 80 km/h. Może być ona wodowana w odległości nie mniejszej niż 100 m od celu, przy stanie morza do 6° w każdym rejonie światowego oceanu. Rakietotorpeda ta ma masę 475 kg, długość 3250 mm, średnicę 350 mm oraz osiąga prędkość maksymalną do 36 m/s.

Podczas targów IMDS dyrektor Boris Obnosow poza informacją o zakończeniu dostawy pierwszej partii seryjnych rakietotorped tego typu, wyjawił, że planowane jest opracowanie nowej małej torpedy lotniczej przeznaczonej do zwalczania okrętów podwodnym, znacznie przewyższającej istniejące wzory tego uzbrojenia pod względem zasięgu.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “IMDS 2021: Lotnicza rakietotorpeda APR-3ME w seryjnej produkcji”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc