Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

IMDS 2021: Morski system przeciwlotniczy Riesurs

Riesurs – czyli eksportowa wersja rosyjskiego okrętowego systemu przeciwlotniczego 3K96-3 Riedut w docelowej konfiguracji. Fot. muxel/forums.airbase.ru

Podczas organizowanego w Sankt Petersburgu Międzynarodowego Salonu Techniki Morskiej (IMDS - International Maritime Defence Show) rosyjski koncern zbrojeniowy WKO „Ałmaz-Antiej” po raz pierwszy zaprezentował okrętowy system przeciwlotniczy Riesurs (3K96-3E).

System Riesurs ma za zadanie obronę jednostek nawodnych przed atakami załogowych i bezzałogowych statków powietrznych z bliskiej odległości, w tym tych latających na bardzo niskich wysokościach. Jest on eksportową wersją systemu 3K96-3 Riedut przeznaczonego do okrętów klasy korweta. Pojawienie się jego wersji eksportowej i promocja jej na rynkach zagranicznych oznacza, że Riedut w swojej docelowej konfiguracji z dwoma rodzajami rakiet, został w końcu dopracowany i stanowi dojrzałą konstrukcję.

Systemy przeciwlotnicze z rodziny 3K96 przeznaczone do większych okrętów nawodnych korwet/fregat/niszczycieli został opracowany przez Morski Instytut Naukowo-Badawczy Radioelektroniki Altair (MNIIRE Altair), który wszedł w skład Głównego Biura Konstrukcyjnego Systemów koncernu Ałmaz-Antiej (GSKB Ałmaz-Antiej) i ma wiele wspólnych elementów z lądowym systemem S-350 Witiaź. Pierwszymi jednostkami, które otrzymały ten system przeciwlotniczy, były korwety rakietowe proj. 20380 - począwszy od drugiej jednostki serii, którą był Soobrazitielnyj. Dwunastokomorowa wyrzutnia tego systemu jest na nich montowana przed mostkiem.

System przeciwlotniczy Riesurs (3K96-3E) wykorzystuje dwa rodzaje rakiet opracowane przez biuro konstrukcyjne MKB Fakieł. Pierwszą jest 9M96E, która w pierwszej części lotu kierowana jest bezwładnościowo z możliwością komendowej korekcji trajektorii lotu, a w drugiej fazie lotu korzysta z aktywnej głowicy radiolokacyjnej oraz 9M100E z głowicą na podczerwień.

Pociski obu typów przenoszone są w wyrzutni pionowego startu, z której wystrzeliwuje się je metodą „zimnego startu”. W przypadku dwunastokomorowej wyrzutni, jednostka ognia wynosi 12 pocisków typu 9M96E lub 48 typu 9M100E, bądź też ich dowolne kombinacje. Jest to możliwe, dzięki temu że pociski bliskiego zasięgu 9M100 naprowadzane na podczerwień mają o wiele mniejsze wymiary i mieszczą się w liczbie czterech w jednej komorze wyrzutni pionowego startu.

Możliwości systemu przeciwlotniczego Riesurs pozwalają na zwalczanie pięciu celów powietrznych jednocześnie zbliżających się do bronionej jednostki z dowolnego kierunku. Parametry rakiet 9M96E pozwalają na zwalczanie celów znajdujących się w odległości do 1,5 do 28 km oraz na wysokości do 20 km, zaś pocisków 9M100E celów znajdujących się w odległości od 1 do 10 km i na wysokości do 4 km. Minimalna wysokości, na której możliwe jest zwalczanie środków napadu powietrznego to 5 m.

Pojawienie się eksportowej wersji sytemu 3K96-3 Riedut w docelowej wersji, może mieć związek z dążeniem do zwiększenia szans na znalezienia zagranicznych nabywców korwet rakietowych proj. 20380/20385, które budowane są jak dotąd jedynie na potrzeby Wojenno-Morskowo Fłota.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc