Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dodatkowe Rafale dla Kataru

7 grudnia władze Kataru podpisały umowę dotyczącą wykorzystania opcji kontraktowej programu zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale. Oznacza to, że lotnictwo tego arabskiego kraju wzbogaci się o kolejny tuzin maszyn powyższego typu.

Według informacji opublikowanych przez media francuskie, w czasie wizyty prezydenta Francji, Katarczycy podpisali dwie umowy. Pierwsza dotyczy tuzina dodatkowych Rafale, a druga zakupu 490 opancerzonych transporterów kołowych VBCI produkowanych przez Nexter. O wykorzystaniu opcji na samoloty zrobiło się głośno w ostatnich dniach, po tym jak zgodę na transakcję wydała administracja prezydenta Francji. Katar jest jednym z trzech klientów eksportowych na Rafale – w maju 205 roku podpisał kontrakt na 24 samoloty, które wraz z pakietem dodatkowym kosztowały 7 mld dolarów.

Obecnie Katarczycy prowadzą gigantyczny proces modernizacji i rozbudowy floty wielozadaniowych samolotów bojowych. Lotnictwo wojskowe dysponuje obecnie trzynastoma Mirage 2000-5, a obok 36 Rafale zakontraktowano już także 36 wielozadaniowych Boeing F-15QA Strike Eagle, a także finalizowany jest kontrakt na nieokreśloną liczbę Eurofighter Typhoon. Z tego też względu Katarczycy rozpoczęli już także proces rozbudowy infrastruktury obu baz lotniczych, częściowo korzystając przy tym z pomocy Stanów Zjednoczonych.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc