Na terenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu powstanie Centrum Kompetencyjne do obsługi czołgów Abrams. Porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej i producenta czołgów General Dynamics Land Systems.
Teaming Agreement, podpisany 26 czerwca, został zawarty w trakcie zorganizowanej wspólnie przez WZM i GDLS Abrams Supplier Conference. Umowa jest wynikiem uzgodnień poczynionych pomiędzy PGZ S.A. i WZM S.A. z polskiej strony i amerykańskim partnerem, którym jest koncern GDLS. Pozostaje ona w bezpośrednim związku z decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka o zakupie na potrzeby polskiej armii czołgów Abrams.
Umowa potwierdza decyzję o utworzeniu w ramach Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych Centrum Kompetencyjnego w zakresie czołgów Abrams, ustanawiając jednocześnie potencjał do ich szeroko pojętych obsług w celu zabezpieczenia przyszłych potrzeb w tym zakresie ze strony Sił Zbrojnych RP. W dalszej perspektywie z potencjału Centrum będą mogły korzystać także oddziały wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce i innych krajach europejskich.
- Do utworzenia Centrum Kompetencyjnego czołgów Abrams w Poznaniu zarówno WZM jak i my jako PGZ przygotowywaliśmy się już od pewnego czasu. Jako partner godny zaufania dla wojska jesteśmy odpowiedzialni za wsparcie jednostek w utrzymaniu sprawności każdego rodzaju sprzętu, jaki znajduje się lub wchodzi na uzbrojenie Wojska Polskiego. Dlatego też decyzja pana ministra Mariusza Błaszczaka o pozyskaniu dla wojsk pancernych czołgów Abrams oznaczała dla nas konieczność pozyskania zdolności w zakresie obsługi tego typu czołgów. Dzięki dużemu zaangażowaniu zarządu i pracowników WZM popartego dotychczasowym wieloletnim doświadczeniem w zakresie serwisowania ciężkiego sprzętu pancernego i gąsienicowego jakim dysponuje poznańska spółka, udało się nam osiągnąć porozumienie ze stroną amerykańską. Dzisiejsza umowa formalizuje nasze starania i jednocześnie otwiera nową kartę w historii spółki – podkreślił prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.
Warto przypomnieć, że w 2022 r., w związku z potrzebami Wojska Polskiego, została zawarta umowa na dostawę 250 czołgów Abrams M1A2 SEPv3 wraz ze sprzętem towarzyszącym, pakietem logistycznym i szkoleniowym. Zgodnie z założeniami, udostępnienie pierwszych czołgów Abrams M1A2 SEPv3 powinno nastąpić do końca 2024 r., natomiast całość dostaw zostanie zrealizowana do końca 2026 r. W 2023 r. MON zawarło kolejną umowę na 116 czołgów Abrams w wersji M1A1 - wraz ze sprzętem towarzyszącym, pakietem logistycznym i szkoleniowym. Dzięki zawartej dziś umowie sprzęt ten będzie obsługiwany w Centrum Kompetencyjnym w Poznaniu. Oznacza to, że w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej posiadać będziemy zdolności
i potencjał do obsługi czołgów Abrams, Leopard. K2, PT-91 i T-72.
Konferencja Abrams Supplier potrwa do 28 czerwca. Będzie okazją do dyskusji na temat potencjalnej współpracy amerykańskiej firmy GDLS z firmami polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu