Zaloguj

Oferta produktowo-usługowa

Schody serwisowe MAU przy samolocie komunikacyjnym Boeing 737-800.  Fot. Michał Wajnchold

Schody serwisowe MAU przy samolocie komunikacyjnym Boeing 737-800. Fot. Michał Wajnchold

Trwająca już od prawie dwóch lat epidemia COVID-19, spowodowała duże zakłócenia w wielu dziedzinach gospodarki. Szczególnie dotkliwie odczuły to firmy lotnicze w zakresie obsługi lotów pasażerskich, gdzie ilość operacji lotniczych spadła w okresie II – IV kwartału 2020 roku o ponad połowę.

Odbiło się to na znacznym pogorszeniu sytuacji ekonomicznej firm handlingowych co wiąże się z przyjęciem drastycznych programów oszczędnościowych i skutkuje czasowym wstrzymaniem wszystkich postępowań zakupowych na dostawy nowego wyposażenia hangarowo-lotniskowego.

Niemniej jednak, Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. (WCBKT S.A.) konsekwentnie realizuje program umocnienia się na polskim rynku cywilnym dostawców urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych GSE (Ground Support Equipment). Program ten jest realizowany m.in. poprzez stałe rozszerzanie oferty produktowo-usługowej i bazuje na swoim ponad 30-letnim doświadczeniu w zabezpieczeniu funkcjonowania baz lotnictwa Sił Zbrojnych RP.

GPU 7/90 TAURUS produkcji WCBKT S.A. Fot. Robert Fiutak LS Airport Services, Oddział w Katowicach.

GPU 7/90 TAURUS produkcji WCBKT S.A. Fot. Robert Fiutak LS Airport Services, Oddział w Katowicach.

Aktualnie Spółka jest jedynym przedsiębiorstwem w kraju, które kompleksowo wyposaża polskie lotniska wojskowe w urządzenia naziemnej obsługi statków powietrznych.

WCBKT S.A. planuje również wyposażenie lotnisk wojskowych w sprzęt hangarowo-lotniskowy, który obecnie wytwarza z sukcesem dla lotnisk cywilnych.

Natomiast ostatnio specjalnością Spółki na lotniczym rynku cywilnym w Polsce stało się instalowanie kompletnie wyposażonych nowoczesnych linii technologicznych dla terminali Cargo.
Naszym flagowym urządzeniem dedykowanym dla cywilnych odbiorców jest zasilacz elektroenergetyczny GPU 7/90 TAURUS. Ponadto produkowane w WCBKT S.A. wyposażenie lotnisk obejmuje m.in. stelaże i przyczepy pod palety i kontenery lotnicze, wózki bagażowe, schody pasażerskiej i podesty serwisowe.

Wychodząc naprzeciw nowym wymaganiom, przy ścisłej współpracy z firmami handlingowymi, Spółka zaprojektowała i wykonała schody pasażerskie z napędem, który pozwala na swobodne manewrowanie nimi w obrębie jednostki samolotu bez angażowania ciągników lotniskowych. Wykonane schody pozwalają na obsługę przez jednego operatora, a nie tak jak poprzednio, przez trzy lub nawet cztery osoby. Ma to bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia wymogów stawianych przez Państwową Inspekcję Pracy oraz jest panaceum na braki kadrowe jakie pojawiły się na skutek pandemii.

Do obsługi schodów służy kaseta operatorska usytuowana na dyszlu schodów oraz pulpit operatorski na szafce schodów. Wszystkie funkcje realizowane podczas manewrowania schodami wykonuje się korzystając z kasety operatorskiej, natomiast czynności postojowe wykonuje się z pomocą pulpitu operatorskiego. Nowością jest również zastosowanie baterii akumulatorów litowo-jonowych LiFePO4 o pojemności 350 Ah, które charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami niż baterie tradycyjne.

Na życzenie jednej z wiodących spółek handlingowych WCBKT S.A. zaprojektowało i wykonało również w ostatnim okresie prototypowy wózek bagażowy, służący do transportu bagaży oraz niektórych ładunków Cargo.

Zarówno schody pasażerskie, jak i wózek bagażowy przeszły badania zakładowe, a na przełomie września i października 2021 roku zostaną przekazane firmie handlingowej operującej min. na lotnisku w Katowicach, celem przeprowadzenia testów funkcjonalnych w realnych warunkach pracy przy obsłudze statków powietrznych.

Biorąc pod uwagę fakt, że likwidacja negatywnych skutków pandemii jakie w sferze ekonomicznej nadal mają miejsce w funkcjonowaniu firm handlingowych oraz brakiem perspektyw na szybką poprawę tej sytuacji, WCBKT S.A. stworzyło możliwość zabezpieczenia potrzeb obejmujących doposażenie lub wymianę GSE poprzez uruchomienie opcji długoterminowego wynajmu urządzeń i rozpoczęło działalność leasingową. Spółka ma nadzieję, że wprowadzenie nowego narzędzia finansowania uelastyczni sposób pozyskiwania niezbędnych rozwiązań technologicznych wśród odbiorców cywilnych.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusertagcrosslistfunnelsort-amount-asc