Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Archangielsk rozpoczął próby morskie

Wielozadaniowy okręt podwodny Archangielsk po raz pierwszy opuszczający Siewierodwińsk. Fot. Oleg Kuleszow/paluba.media

11 czerwca najnowszy rosyjski wielozadaniowy okręt podwodny o napędzie jądrowym K-564 Archangielsk projektu 885M (Jasień-M), opuścił po raz pierwszy port w Siewierodwińsku i wyruszył na stoczniowe próby morskie realizowane na Morzu Białym.

Archangielsk będzie piątym, po prototypowym K-560 Siewierodwinsku projektu 885 Jasien´ i trzech zmodyfikowanych jednostkach projektu Jasień-M (K-561 Kazanʹ, K-573 Nowosibirsk, K-571 Krasnojarsk), wielozadaniowym atomowym okrętem podwodnym tzw. czwartego pokolenia, który zasili rosyjski Wojenno-Morskoj Fłot (WMF). Jego stępkę położono w stoczni AO „PO Siewmasz” w Siewierodwińsku 19 marca 2015 r., a zwodowano 29 listopada 2023 r. Według obecnych planów ma on zasilić Flotę Północną do końca bieżącego roku.

Obecnie w składzie WMF znajdują się cztery Jasien´-ie tj. dwa Siewierodwinsk i Kazanʹ, na których bandery podniesiono odpowiednio 17 czerwca 2014 r. i 7 maja 2021 r., wchodzą w skład 11. Dywizji Okrętów Podwodnych Floty Północnej, bazującej w fiordzie Zapadnaja Lica na Półwyspie Kolskim. Natomiast dwa kolejne Nowosibirsk i Krasnojarsk, które rozpoczęły służbę 21 grudnia 2021 r. i 11 grudnia 2023 r. zostały przydzielone do 10. Dywizji Okrętów Podwodnych Floty Oceanu Spokojnego.

Ponadto w stoczni w Siewierodwińsku realizowana jest seryjna budowa kolejnych okrętów tego typu Jasień-M. Aktualnie w różnych fazach budowy znajdują się cztery następne jednostki, którymi są Piermʹ, Uljanowsk, Woronież, Władiwostok. Położenie stępek tych dwóch ostatnich okrętów nastąpiło 20 lipca 2020 r.

Od bazowego projektu jednostki te wyróżniają się krótszym o ok. 9 metrów kadłubem, który charakteryzuje się bardziej dopracowanymi kształtami, co z w połączeniu z nowymi systemami pokładowymi (pochodzącymi tylko z Rosji) ma spowodować jeszcze większe wyciszenie okrętów. Zwiększeniu uległa ich automatyzacja, dzięki czemu ograniczona została liczebność załogi. Znajdujące się aktualnie w trakcie prób i budowy wielozadaniowe okręty podwodne projektu 885M, mają zostać rozdysponowane równomiernie między obie rosyjskie floty oceaniczne tj. Północną i Oceanu Spokojnego.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc