16 grudnia amerykańska firma General Atomics Aeronautical Systems upubliczniła własny komunikat prasowy dotyczący sprzedaży do Polski bezzałogowych aparatów latających MQ-9B SkyGuardian wraz z wyposażeniem dodatkowym.
Powyższa umowa, realizowana w ramach komercyjnej procedury DCS, została zawarta 12 grudnia i ma wartość około 310 mln USD netto. O ile polskie władze były dość oszczędne w kwestii szczegółów, strona amerykańska była otwarta odnośnie publikacji podstawowych danych. Zgodnie z komunikatem producenta Polska zamówiła trzy egzemplarze MQ-9B SkyGuardian wraz z dwoma stacjami kierowania i kontroli. Dodatkowo umowa obejmuje trzyletnią usługę fabrycznego wsparcia szkolno-logistycznego.
Zakupione przez Polskę MQ-9B SkyGuardian zastąpią dwa, leasingowane, MQ-9A Reaper, które są formalnie eksploatowane przez 12. Bazę Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca, natomiast głównym miejscem stacjonowania jest inna baza lotnicza na terenie kraju.
Obecnie nadal brak informacji dotyczących konfiguracji zamówionych MQ-9B SkyGuardian – konstrukcja umożliwia pozyskiwanie danych rozpoznawczych poprzez rozpoznanie obrazowe (IMINT) z wykorzystaniem głowic optoelektronicznych i radaru SAR oraz rozpoznanie radioelektroniczne (SIGINT). Konstrukcja jest także przystosowana do przenoszenia uzbrojenia kierowanego klasy „powietrze-powierzchnia” o masie do 2150 kg, podwieszanego na dziewięciu belkach pod skrzydłami i kadłubem. W jego skład mogą wchodzić pociski kierowane AGM-114R2 Hellfire czy bomby naprowadzane na odbite światło lasera GBU-12 Paveway II, a więc środki bojowe znajdujące się już w arsenale Sił Zbrojnych RP.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu