Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2021: Stoisko ukraińskiego przemysłu obronnego

Stoisko ukraińskie na MSPO 2021. Fot. Marek Asimo

Na MSPO 2021 swoje stoisko ma również przedstawiciel ukraińskiego przemysłu obronnego UkrObronProm wraz z przedsiębiorstwem Progress.


Na znaczącym stoisku przedstawiono szereg propozycji ukraińskiego przemysłu obronnego w postaci modeli, makiet i modeli funkcjonalnych.

Granatnik firmy Progress. Fot. Marek Asimo

Przede wszystkim na uwagę zasługuje symulator Korsar, a wiec lekkiego przenośnego systemu rakietowego produkcji Państwowego Kijowskiego Biura Projektowego „Łucz”, będącego pierwowzorem naszego systemu Pirat. System symulatora składa się z wyrzutni na trójnogu wraz z zespołem celowania CLU (Command Launch Unit) i monitora.

Bezzałogowa platforma Skorpion 3. Fot. Marek Asimo

Niewątpliwie ciekawym eksponatem na stoisku UkrObronProm na MSPO 2021 jest 40mm granatnik automatyczny UAG-40 produkcji przedsiębiorstwa Progress. Zasięg strzału granatnika to 2200 m, a masa wynosi 18 kg (z trójnogiem i amunicją sięga 40 kg). Granatnik może być montowany także na pojazdach opancerzonych, jak i posadowiony na trójnogu. Służy do zwalczania siły żywej przeciwnika, lekko opancerzonych pojazdów i schronów. Przebijalność to 50 mm stali.

System przeciwokrętowy Neptun. Fot. Marek Asimo

Ukraiński przemysł obronny nie zapomina również o modnych ostatnio bezzałogowych platformach bojowych. Przedstawicielem tych ostatnich na MSPO 2021 jest gąsienicowa Bezzałogowa Platforma Robotyczna (Bezpiłotna robotyzowana płatforma-robotonosec Skorpion 3 produkcji LLC Temerland. Skorpion 3 może być wykorzystywany jako platforma do zainstalowania bezzałogowej wieży wyposażonej w broń strzelecką (jak ukm czy granatnik), lub jako wyrzutnia bezzałogowych statków powietrznych. Na stoisku umieszczono Skorpiona 3 z zamontowaną wieżą bezzałogową uzbrojoną w wkm 12,7 mm. Na chwile obecną aktualny zasięg umożliwiający kontrolę pojazdu przez operatora to do 5 km. Masa platformy (bez uzbrojenia i amunicji) to 370 kg.

System rakietowy Wilcha. Fot. Marek Asimo

Tylko w postaci modeli w szklanych kasetach UkrObronProm zaprezentował: stację radiolokacyjną zakresu metrowego P-18 z wozem dowodzenia, przeciwokrętowy system rakietowy RK-360MC Neptun na ciężarówce 8×8 wraz makietą samego pocisku R-360, „ukraińskiego Homara” w postaci systemu R-624M Wilcha posadowionego na pojeździe 8×8 wraz z makietą 300 mm rakiety, mający docelowo zastąpić na Ukrainie posowiecki system BM-300 Smiercz.

Jeden z modeli pancerza kompozytowego. Fot. Marek Asimo

Przedsiębiorstwo Progress na MSPO 2021 prezentuje zaś różne rodzaje kompozytowych pancerzy ceramiczno-polimerowych do osłony lekkich pojazdów opancerzonych.

Autor: Marek Asimo.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “MSPO 2021: Stoisko ukraińskiego przemysłu obronnego”

  1. Bardzo interesujące dla nas powinny być technologie rakietowe, napędy i przekładnie śmigłowców oraz pancerze. Tutaj powinniśmy zapewnić sobie transfer technologii do naszego przemysłu i nauki.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc