Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Ukraińskie silniki do tureckich śmigłowców bojowych

Motor Sicz dostarczy 14 silników przeznaczonych do nowych śmigłowców bojowych budowanych przez przemysł turecki. Fot. Turkish Aerospace

29 czerwca turecka firma Turkish Aerospace poinformowała o podpisaniu umowy z ukraińską Motor Sicz w sprawie dostaw pierwszej partii silników przeznaczonych do projektowanego śmigłowca bojowego nowej generacji, kryjącego się obecnie pod oznaczeniem MHCH (Multirole Heavy Combat Helicopter).

Czerwcowa umowa obejmuje czternaście jednostek napędowych nieznanego typu. Stanowi ona jednocześnie kolejny element zacieśnienia współpracy przemysłowo-obronnej pomiędzy Ukrainą a Turcją. Co ważne, zakupy ukraińskich silników mogą być alternatywą dla przemysłu tureckiego, który w ostatnich latach dwukrotnie był ograniczany brakiem zgody na reeksport jednostek napędowych wykorzystujących komponenty amerykańskie. W ten sposób opóźnieniu uległ projekt zakupu i dostaw na Filipiny śmigłowców bojowych TAI T129, a brak zgody Waszyngtonu cały czas wstrzymuje zawarcie kontraktu na dostawy tego typu maszyn do Pakistanu.

Projekt śmigłowca MHCH został oficjalnie uruchomiony w lutym 2019 roku. Nowa maszyna ma bazować na doświadczeniach zebranych przy projekcie ATAK, czyli licencyjnej odmiany Leonardo AW129 Mangusta, która jest produkowana przez przemysł turecki na potrzeby lokalne oraz na eksport. Nowa konstrukcja ma cechować się masą startową około 10 ton, napędem składającym się z dwóch silników turbinowych, dwuosobową załogą w układzie tandem, możliwością pełnego operowania w terenie gorącym i wysokogórskim. Wyposażenie ma objąć zaawansowany zestaw samoobrony i walki elektronicznej, a także szeroki wachlarz uzbrojenia. Aby zwiększyć możliwości eksportowe oraz niezależność od kluczowych dostawców Turcy stawiają na rozwój własnych kompetencji, jednak w przypadku silników zdecydowali się (przynajmniej na razie) postawić na rozwiązania ukraińskie.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 comments on “Ukraińskie silniki do tureckich śmigłowców bojowych”

  1. Przy silnikach śmigłowców jak i przekładniach moglibyśmy współpracować z Ukrainą jak i przy technologiach rakietowych. Mogłoby to być korzystne ekonomicznie dla Polski jak i technologicznie przy transferze wielu rozwiązań. Możliwa by była gruntowna modernizacja np. Mi-24 czy budowa nowego śmigłowca uderzeniowego/ transportowego z partnerami zagranicznymi przy wykorzystaniu ukraińskich jednostek napędowych i przekładni. Mimo bardzo trudnej historii o której nie można zapominać można budować współpracę przemysłowa gdyby nasi decydenci tylko zechcieli...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc