14 czerwca Inspektorat Uzbrojenia poinformował o uruchomieniu procedury konsultacji rynkowych dotyczących zakupu bezzałogowych aparatów latających klasy mini oraz taktycznej krótkiego zasięgu wraz z ich integracją z systemem kierowania ogniem Wojsk Rakietowych i Artylerii.
Zgodnie z informacjami, konsultacje mają być prowadzone w okresie lipiec - wrzesień bieżącego roku, a podmioty zainteresowane udziałem mają czas na przesyłanie zgłoszeń do 30 czerwca. BSL klasy mini ma charakteryzować się promieniem działania nie mniejszym niż 40 km, pułapem nie mniejszym niż 3500 m n.p.m., a minimalny czas lotu nie może być krótszy niż 2 godziny. Masa startowa nie może być większa niż 12 kg. System ma dysponować możliwością integracji głowicy optoelektronicznej o masie co najmniej 2 kg i być zintegrowany ze systemem kierowania ogniem TOPAZ. W przypadku BSL klasy taktycznej krótkiego zasięgu promień działania nie może być mniejszy niż 100 km, pułap maksymalny nie mniejszy niż 5000 metrów n.p.m., a czas lotu nie krótszy niż 6 godzin. Maksymalna masa startowa nie może przekraczać 100 kg. System ma mieć możliwość zabudowania głowicy optoelektronicznej oraz stacji radiolokacyjnej o łącznej masie co najmniej 25 kg. Podobnie jak w przypadku BSL klasy mini ma być zintegrowany z systemem TOPAZ.
W obu przypadkach podmiotami zainteresowanymi udziałem w programach mogą być krajowi producenci. Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem TOPAZ jest dziełem Grupy WB. Poza produkcją systemu kierowania ogniem ma w swojej ofercie bezzałogowy system latający klasy mini Flyeye, który został już dawno zintegrowany i przetestowany (trzy zestawy trafiły do Wojsk Rakietowych i Artylerii). W przypadku systemu taktycznego krótkiego zasięgu, rywalizacja może odbyć się pomiędzy Grupą WB a Polską Grupą Zbrojeniową S.A.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Oby pozyskano w szybkim tempie nasze rodzime konstrukcje jak FT-5 Łoś czy najnowsze modele FlyEye nasycając wreszcie WRiA jak i pozostałe jednostki wojsk operacyjnych więc potrzeby są spore. Nie wspominając o kolejnych radarach Liwiec
Artyleria dziś jest ślepa, ta procedura musi być przeprowadzona szybko i sprawnie, czy Łoś, czy Orlik, czy Fleeye czy Wizjer z PGZ, obojętnie potrzeby są takie że dziś oba podmioty mogły by produkować na pełną skalę.