Zaloguj

Więcej FlyEye dla WOT

18 lipca minister Mariusz Błaszczak poinformował, że podjął decyzję w sprawie zakupu dla Wojsk Obrony Terytorialnej kolejnej partii zestawów bezzałogowych aparatów latających FlyEye produkowanych przez Grupę WB.

Powyższa decyzja jest motywowana dotychczasowymi doświadczeniami eksploatacyjnymi, a także zadaniami, które w ostatnich miesiącach wykonywali żołnierze tej formacji (m.in. wsparcia służb ratowniczych w czasie podtopień). Kolejne zestawy, w liczbie dziewięciu, stanowią opcję kontraktową umowy, która została zawarta pomiędzy producentem i Inspektoratem Uzbrojenia w grudniu 2018 roku. Łącznie żołnierze formacji będą posiadać 48 FlyEye w dwunastu zestawach.

Zestawy FlyEye dostarczane do WOT przez Grupę WB są III generacją powyższej rodziny. Są wyposażone w nową głowicę elektrooptyczną, a także mocniejsze akumulatory. Wśród innych zmian wymienia się także pozostałe elementy systemu – stację kontroli i kierowania, stację nadawczo-odbiorcą. Według danych producenta, dysponuje autonomicznością lotu na poziomie 4 godzin.

System FlyEye zadebiutował na rynku w 2010 roku. Od tego roku jest także systematycznie kupowany przez komórki Wojska Polskiego, wśród użytkowników można wymienić jednostki artylerii oraz Inspektoratu Wojsk Specjalnych (był stosowany m.in. w działaniach bojowych w Afganistanie). Dodatkowo system stał się przedmiotem eksportu, trafił m.in. na Ukrainę, gdzie jest wykorzystywany na froncie walk we wschodniej części kraju.

(ŁP) Foto: Grupa WB
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc