Zaloguj

Sejm pyta o bezzałogowe aparaty latające WOT

MON otrzymał interpelację poselską w sprawie wykorzystania BSL przez Wojska Obrony Terytorialnej. Fot. Wojska Obrony Terytorialnej

5 listopada na stronach Sejmu upubliczniono interpelację poselską w sprawie bezzałogowych aparatów latających będących na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Autorką serii pytań jest pani poseł Hanna Gill-Piątek (obecnie niezrzeszona), a do resortu obrony skierowano je 1 listopada.

Powodem wystosowania powyższej interpelacji są informacje, do których dotarła autorka interpelacji - Według żołnierzy WOT sprzęt, na który zostały wydane miliony złotych zalega bezużytecznie w magazynach.

W jego ramach resort obrony ma odpowiedzieć na osiem pytań, które w całości zamieszczamy poniżej:

  1. Ile bezzałogowych statków latających jest na wyposażeniu WOT?
  2. Jaki był jednostkowy koszt zakupu oraz jakie są jednostkowe koszty wynikające z szkolenia, eksploatacji, obsługi i serwisu?
  3. Ile jest etatów operatorów bezzałogowych statków powietrznych?
  4. Ilu żołnierzy zostało wyznaczonych na stanowiska operatorów?
  5. Ilu żołnierzy posiada pełne uprawnienia do pilotowania bezzałogowych statków latających, czyli ilu przeszło badania lekarskie, ukończyło kurs pilotażu i zdało egzamin?
  6. Ile przeprowadzono szkoleń i treningów z użyciem przedmiotowej broni?
  7. Jaki jest nalot (ilość godzin) bezzałogowych statków latających?
  8. Czy bezzałogowe statki latające były użyte do innych celów niż szkolenie (np. do poszukiwań osób) i ile było takich przypadków?

W grudniu 2018 roku Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę z Grupą WB w sprawie zakupu i dostaw dla Wojsk Obrony Terytorialnej trzech zestawów bezzałogowych aparatów latających Flyeye (każdy składający się z czterech maszyn). W lipcu 2019 roku zakupiono kolejnych dziewięć zestawów, co oznacza że zgodnie z zapisami umowy WOT do końca bieżącego roku będzie dysponować 48 bezzałogowcami tego typu. W kwietniu były one wykorzystane m.in. jako wsparcie dla działań ratowniczych na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Sejm pyta o bezzałogowe aparaty latające WOT”

  1. nie ma jak byli wojskowi celebryci jak np. Różański itp. albo producent dronów WB pisze posłom pytania ... super. Oczywiście w tym przypadku to nie miało miejsca

  2. Polska powinna kupić więcej bezzałogowców typu amunicja krążącą. To stosunkowo tania i skuteczna broń jak pokazują do tej pory działania prowadzone w Karabachu.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc