Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Naval Group kusi Grecję nową ofertą modernizacji floty nawodnej

Wizualizacja fregaty typu FDI HN oferowanej przez przemysł francuski dla Marynarki Wojennej Republiki Grecji. Fot. Naval Group.

Według doniesień prasowych szala zwycięstwa w programie pozyskania nowych fregat i modernizacji używanych Marynarki Wojennej Republiki Grecji mogła przechylić się na stronę amerykańskiej korporacji Lockheed Martin. W reakcji na tę sytuację, francuski państwowy koncern stoczniowy Naval Group, wraz z partnerami przemysłowymi, złożył Atenom nową ofertę.

Naval Group, jako część francuskiego „teamu”, w skład którego wchodzą też: spółka produkująca systemy rakietowe MBDA i koncern elektroniczny Thales, złożyła Atenom nową ofertę na modernizację floty nawodnej Polemiko Naftiko. Zdaniem Francuzów, propozycja ta to kompleksowy pakiet, który ma zapewnić Grecji najlepsze możliwości w tym zakresie, w jak najkrótszym czasie, przy zoptymalizowanych kosztach. Obejmuje ona cztery fregaty typu FDI HN (Frigates for Defence and Intervention Hellenic Navy, pol. fregaty obronno-interwencyjne dla Marynarki Wojennej Grecji), z których prototyp ma być zbudowany we Francji, zaś jednostki seryjne w Grecji. Pierwsza miałby wejść do służby do 2025 roku. Towarzyszy temu opcja pomostowa obejmująca dwie używane fregaty (przeciwlotnicza Jean Bart typu F70AA i przeciwpodwodna Latouche-Tréville typu F70ASM - anti-sous-marine) dostępne na początku 2022 roku po wycofaniu z kampanii w Marine nationale. Ponadto oferta dotyczy modernizacji w stoczni greckiej czterech fregat typu MEKO 200HN (typ Hydra) używanych obecnie przez Polemiko Naftiko. W procesie tym udział przemysłu lokalnego ma być „ambitny”.

Fregata typu FDI HN będzie miała zdolność do strefowej obrony powietrznej, dzięki uzbrojeniu w 32 pociski MBDA Aster 15 i 30 lub kombinację pocisków Aster i MICA NG oraz wyposażeniu w nowoczesny radar wielofunkcyjny Thales Sea Fire z aktywnymi antenami klasy AESA (Active Electronically Scanned Array) w formie paneli ścianowych na maszcie zintegrowanym. Ponadto okręty mogą otrzymać rakietowy system obrony bezpośredniej Raytheon RIM-116 RAM, osiem pocisków przeciwokrętowych MBDA MM40 Exocet Block 3, lekkie torpedy ZOP Naval Group MU90, 76,2 mm armatę automatyczną Leonardo Oto Melara Super Rapid, oraz lądowisko i hangar do śmigłowca załogowego i wiropłata bezzałogowego. Jednostki tego typu budowane dla francuskiej Marine nationale są ponadto przygotowane do użycia pocisków manewrujących MBDA MdCN (nazwa eksportowa NCM) i nie można wykluczyć zaoferowania tej opcji Grekom. Okręty te będą interoperacyjne z jednostkami NATO i innych sojuszników, jak też przystosowane do modernizacji i uaktualniania systemu walki w toku eksploatacji.

Naval Group deklaruje możliwość przekazania pierwszej fregaty Polemiko Naftiko już w 2025 roku, co może oznaczać, że jej produkcja musiałaby zacząć się natychmiast, lub iż chodzi o budowaną obecnie w Lorient jednostkę prototypową dla Marine nationale - Amiral Ronarc'h, albo drugą w serii, jeszcze nie rozpoczętą, Amiral Louzeau (planowo ma trafić do francuskiej foty właśnie w 2025 roku). Kolejna trójka powstałaby w Grecji na mocy transferu technologii. Francuski producent ma akurat spore doświadczenie w tej materii (choćby programy fregat typu Formidable dla Singapuru, czy korwet Gowind dla Arabskiej Republiki Egiptu). Rozwiązanie to jest bardzo korzystne dla przemysłu greckiego i zapewnienia miejsc pracy.

W kwestii modernizacji czterech fregat typu MEKO 200HN, Ateny oczekują rozwiązania wolnego od ryzyka technicznego, z zaangażowaniem krajowego zaplecza technicznego. Thales i Naval Group opracowały projekt takiego zabiegu, w którym ważną rolę odegrałaby spółka zależna Thales Hellas S.A. Trwa też audyt lokalnego przemysłu. W tym celu wciągu ostatnich kilku miesięcy Naval Group wysłała do Grecji stałą grupę zadaniową ekspertów. Ich misją jest identyfikacja wszystkich firm, które chcą uczestniczyć w budowie fregat FDI HN, modernizacji MEKO 200HN, ich przyszłym wsparciu w służbie, ale także poza greckim programem fregat w innych międzynarodowych programach morskich wraz z Naval Group. Ten plan zaangażowania przemysłu greckiego przyczyni się do ożywienia jego gałęzi okrętowej, kluczowego dla autonomii technicznej i operacyjnej kraju w dziedzinie sił morskich poprzez: przekazanie Grecji niezbędnej technologii i wiedzy, aby zapewnić, że trzy fregaty FDI HN zostaną zbudowane lokalnie, na czas, z taką samą jakością i osiągami, jak pierwsza fregata wyprodukowana we Francji i dostarczona w 2025 roku; maksymalizację udziału przemysłu greckiego we wsparciu w służbie fregat FDI HN w ciągu najbliższych 40 lat; zwiększenie autonomii i samodzielności kraju w zakresie budowy i obsługi okrętów poprzez transfer technologii i wiedzy do partnerów greckich.

Zidentyfikowano ponad 70 firm z siedzibami w Atenach i Salonikach, spośród których 10 zostało wstępnie zakwalifikowanych, a 40 odwiedzono w celu oceny ich możliwości przemysłowych. Oprócz udziału w programach FDI HN i modernizacji MEKO 200HN, wszystkie zakwalifikowane przedsiębiorstwa zostaną zintegrowane z łańcuchem dostaw francuskiego zespołu przemysłowego i będą miały możliwość udziału w innych przyszłych międzynarodowych przetargach, zwiększając w ten sposób swoje możliwości, a także potencjalne korzyści ekonomiczne i wchodząc na światowy rynek okrętowy.

Naval Group wyraża również zainteresowanie wspólnymi projektami badawczo-rozwojowymi z greckimi firmami, uniwersytetami i instytutami badawczymi w zakresie najnowocześniejszych technologii, takich jak: produkcja addytywna, serwis predykcyjny, bezzałogowce lub systemy misji morskich. Naval Group już teraz pracuje nad cyberbezpieczeństwem w obszarach morskich wraz z greckimi partnerami w ramach różnych programów europejskich, takich jak CYBERMAR, a także projektów PESCO Pandora i H2020. Ostatni sukces francuskiego przemysłu związany z kontraktem na samoloty wielozadaniowe Dassault Rafale daje nadzieje i spore oczekiwania Paryża.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Naval Group kusi Grecję nową ofertą modernizacji floty nawodnej”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc