Zaloguj

Naval Group woduje okręt dla Argentyny

1 października w stoczni Piriou w Concarneau we Francji odbyła się uroczystość wodowania przyszłego okrętu patrolowego A.R.A. Piedrabuena, budowanego w ramach kontraktu zawartego pomiędzy rządem Argentyny i koncernem Naval Group. 

Pomimo globalnej epidemii covid-19 uroczystość wodowania miała miejsce dwa miesiące przed zakładanym w kontrakcie harmonogramem. Patrolowiec jest pierwszym budowanym od podstaw, Argentyna zamówiła łącznie cztery jednostki patrolowej wersji typoszeregu Gowind, jednak w tej liczbie znalazł się także używany demonstrator technologii L’Adroit (zbudowany w 2011 roku), który obecnie nosi nazwę A.R.A. Bouchard - dotarł do Argentyny w lutym bieżącego roku i obecnie pełni już zadania patrolowe. 

Poza przyszłym A.R.A. Piedrabuena, także pozostałe dwa okręty będą budowane przez konsorcjum Kership (obejmujące Naval Group oraz Piriou). Cała trójka została dostosowana do wymagań zamawiającego - mowa m.in.. o wzmocnieniach kadłuba pozwalających na bezpieczną eksploatację na wodach południowego Oceanu Atlantyckiego. 

Co ważne kontrakt z Argentyną jest pierwszym sukcesem marketingowym patrolowej wersji okrętów typoszeregu Gowind, które wcześniej zostały sprzedane (w odmianie korwety wielozadaniowej) do Egiptu, Malezji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także zostały wybrane w Rumunii.  

(Łukasz Pacholski) Foto: Naval Group
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc