15 marca Ministerstwo Obrony Królestwa Danii poinformowało o zakupie przeciwpancernych zestawów rakietowych z pociskami kierowanymi Rafael Spike LR2 jako przyszłej broni przeciwpancernej Królewskich Wojsk Lądowych Danii. Na rynku duńskim broń była promowana przez konsorcjum Eurospike GmbH.
Za zakup Spike LR2 odpowiada Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI, pol. agencja Ministerstwa Obrony ds. Sprzętu i Zaopatrzenia). Wartość umowy nie jest znana, podobnie wielkość planowanych dostaw. Zakup zestwów Spike LR2 odbywa się we współpracy w ramach NATO Support and Procurement Agency (NSPA), dzięki czemu duński nabywca otrzymał, jak deklaruje FMI, gwarancję szybkiej dostawy, dobrej ceny i stabilności dostaw. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2021-2025 i będą obejmować przekazanie Królewskim Wojskom Lądowym Danii zespołów celowniczo-startowych (ICLU), pocisków, systemów wsparcia szkolenia oraz pomoc w integracji z duńskimi pojazdami. Zestawy Spike LR2 trafią w Danii do uzbrojenia 1. Brygady i jednego z batalionów 2. Brygady. Zostaną w nie uzbrojone kołowe transportery opancerzone GDELS Piranha 5 i kołowe pojazdy opancerzone Eagle V, także produkcji GDELS. Będą one zintegrowane ze zdalnie sterowanymi stanowiskami uzbrojenia Kongsberg Protector RWS, które Dania zakupiła w 2019 r.
Spike LR2 to najnowsza wersja pocisku Spike LR. Od starszej odmiany różni się m.in. nową głowicą naprowadzania z niechłodzonym czujnikiem termowizyjnym i algorytmami sztucznej inteligencji zaimplementowanymi w systemie kierowania, zasięgiem wydłużonym do 5,5 km podczas odpalania z wyrzutni naziemnej (lub do 10 km z wyrzutni na statku powietrznym) czy zwiększoną o 30% przebijalnością głowicy bojowe. Ważący 12,7 kg pocisk został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie podczas salonu lotniczego Le Bourget 2017 w Paryżu. Do Spike LR2 Rafael Advenced Defense Systems, główny producent rodziny Spike, opracował także nowy zespół celowniczo-startowy Integrated Control Launch Units, o większych możliwościach w stosunku do poprzednika. Pociski Spike LR2 można jednak odpalać z wyrzutni dostarczanymi wraz ze starszymi pociskami ‒ zachowana została kompatybilność wsteczna.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Akurat entuzjastom Spike nie jestem, ale na dziś LR2 w Mesko to skokowe zwiększenie możliwości przeciwpancernych WP, szybko potrzebujemy rakiet przeciwpancernych dla śmigłowców.
Spike LR2 plus nowe S-70i i cały program modernizacji starych Mi-24 można wywalić do kosza, a modernizacja Mi-24 to taka niekończąca się historia.
Akurat entuzjastą SPIKE'a LR-2, no to odnośnie ciebie, tak przez samego siebie nazywany "Ślązaku", no to JA, to jestem.... Dla "Chyżwar'a", ORAZ, dla Pana Komandora Porucznika Maksymiliana Dury, z D24.pl : ------- odnośnie tego twojego zakwestionowania kompetencji zespołu negocjonującego zakup (ponad 20 lat temu!!!), licencji przez MESKO na ppk. RAFAEL'a SPIKE LR (OBECNIE zwanych również: "LR-1"!!).... Tamci "goście", sprzed tych PONAD 20 lat temu, no to mieli oni ABSOLUTNIE NAJWYŻSZE kompetencje, wybierając WTEDY te NIE "żydowskie", a TY, bardzo smutny człowieczku, oraz ty TOTALNIE chory ksenofobie, to te IZRAELSKIE ppk. SPIKE LR. Albowiem były one to WTEDY (oraz są one NADAL!!!), TOTALNIE najlepszymi pociskami ppk., w całym zachodnim świecie!!!!....... MESKO kupiło WTEDY licencję na m.w. 70% całości produkcji. Była to decyzja jedynie tego naszego MON'u, który NIE chciał wtedy zapłacić więcej, za tę licencję.... Porównywalnie np., no to RFN, no to w bardzo podobnym czasie zakupił licencję na całe, pełne 100%, za znacząco większe pieniądze.... No i dzięki temu, no to dzisiaj RFN (czyli: Niemcy!!), no to mają obecnie u siebie całe, pełne 100% produkcji tych swoich "MELLS'ów" (czyli: LR-1, ORAZ, RÓWNIEŻ TERAZ to i, LR-2)........