Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Pociski kierowane Spike LR2 dla Danii

Dania zamówiła przeciwpancerne zestawy rakietowe z ppk Rafael Spike LR2. Fot. Rafael ADS.

15 marca Ministerstwo Obrony Królestwa Danii poinformowało o zakupie przeciwpancernych zestawów rakietowych z pociskami kierowanymi Rafael Spike LR2 jako przyszłej broni przeciwpancernej Królewskich Wojsk Lądowych Danii. Na rynku duńskim broń była promowana przez konsorcjum Eurospike GmbH.

Za zakup Spike LR2 odpowiada Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI, pol. agencja Ministerstwa Obrony ds. Sprzętu i Zaopatrzenia). Wartość umowy nie jest znana, podobnie wielkość planowanych dostaw. Zakup zestwów Spike LR2 odbywa się we współpracy w ramach NATO Support and Procurement Agency (NSPA), dzięki czemu duński nabywca otrzymał, jak deklaruje FMI, gwarancję szybkiej dostawy, dobrej ceny i stabilności dostaw. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2021-2025 i będą obejmować przekazanie Królewskim Wojskom Lądowym Danii zespołów celowniczo-startowych (ICLU), pocisków, systemów wsparcia szkolenia oraz pomoc w integracji z duńskimi pojazdami. Zestawy Spike LR2 trafią w Danii do uzbrojenia 1. Brygady i jednego z batalionów 2. Brygady. Zostaną w nie uzbrojone kołowe transportery opancerzone GDELS Piranha 5 i kołowe pojazdy opancerzone Eagle V, także produkcji GDELS. Będą one zintegrowane ze zdalnie sterowanymi stanowiskami uzbrojenia Kongsberg Protector RWS, które Dania zakupiła w 2019 r.

Spike LR2 to najnowsza wersja pocisku Spike LR. Od starszej odmiany różni się m.in. nową głowicą naprowadzania z niechłodzonym czujnikiem termowizyjnym i algorytmami sztucznej inteligencji zaimplementowanymi w systemie kierowania, zasięgiem wydłużonym do 5,5 km podczas odpalania z wyrzutni naziemnej (lub do 10 km z wyrzutni na statku powietrznym) czy zwiększoną o 30% przebijalnością głowicy bojowe. Ważący 12,7 kg pocisk został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie podczas salonu lotniczego Le Bourget 2017 w Paryżu. Do Spike LR2 Rafael Advenced Defense Systems, główny producent rodziny Spike, opracował także nowy zespół celowniczo-startowy Integrated Control Launch Units, o większych możliwościach w stosunku do poprzednika. Pociski Spike LR2 można jednak odpalać z wyrzutni dostarczanymi wraz ze starszymi pociskami ‒ zachowana została kompatybilność wsteczna.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Pociski kierowane Spike LR2 dla Danii”

  1. Akurat entuzjastom Spike nie jestem, ale na dziś LR2 w Mesko to skokowe zwiększenie możliwości przeciwpancernych WP, szybko potrzebujemy rakiet przeciwpancernych dla śmigłowców.
    Spike LR2 plus nowe S-70i i cały program modernizacji starych Mi-24 można wywalić do kosza, a modernizacja Mi-24 to taka niekończąca się historia.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc