Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Poseł pyta o modernizację Marynarki Wojennej

Poseł Artur Łącki skierował do MON interpelację dotyczącą dwóch programów modernizacji Marynarki Wojennej, a więc dotyczących programu Okra wraz z rozwiązaniem pomostowym, a także fregat. Fot. Łukasz Pacholski

11 lutego na stronach Sejmu upubliczniono interpelację poselską Artura Łąckiego (Koalicja Obywatelska) w sprawie realizacji programu modernizacji Marynarki Wojennej. Pytania zostały złożone 5 lutego i dotyczą przede wszystkim projektów Orka oraz Miecznik.

Łącki, bazując na komunikatach medialnych dotyczących m.in. procedury zakończenia eksploatacji okrętów podwodnych typu Kobben, negocjacji ze Szwecją odnośnie zakupu używanych okrętów podwodnych typu A17 i postępów programu Miecznik, skierował do resortu obrony pięć pytań:

  1. Kiedy MON zatwierdzi wniosek w sprawie pozyskania sprzętu wojskowego dla Marynarki Wojennej RP odnoszący się do programu Miecznik?
  2. Czy MON nadal deklaruje, że polski przemysł zbrojeniowy powinien odgrywać kluczową rolę w budowie okrętów w ramach programu Miecznik?
  3. Czy MON rekomenduje powołanie pełnomocnika ministra obrony narodowej do spraw pozyskania i wdrożenia okrętu w ramach programu Miecznik?
  4. Na jakim etapie są prace związane z pozyskaniem okrętów podwodnych nowego typu w ramach programu Orka oraz kiedy możemy spodziewać się uruchomienia programu?
  5. W związku z odsunięciem w czasie realizacji programu Orka jak długo będziemy oczekiwali na podjęcie decyzji w sprawie zakupu używanych okrętów podwodnych od Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej?

Obecnie, w ramach realizacji prac związanych z modernizacją Marynarki Wojennej prowadzone są programy zakupu dwóch niszczycieli min typu Kormoran II i sześciu holowników typu B860. Są one budowane przez konsorcjum polskich podmiotów na czele których stoi stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku. W przypadku jednostek przeciwminowych, obie został zwodowane i obecnie prowadzone są prace wyposażeniowe na wodze. Marynarka Wojenna przejęła cztery z sześciu holowników.

Dodatkowo w różnych stadiach prac formalnych znajdują się inne programy okrętowe. Inspektorat Uzbrojenia negocjuje z konsorcjum krajowych podmiotów sektora stoczniowego zamówienie okrętu ratowniczego Ratownik, a powinien zakończyć się dialog techniczny w sprawie pływającej stacji demagnetyzacyjnej Magneto.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Poseł pyta o modernizację Marynarki Wojennej”

  1. Program Ratownik z wielu względów powinien obejmować przynajmniej dwie większe jednostki takie jak obecnie uzgadniana i kilka mniejszych jednostek aby utrzymać obecny potencjał ratowniczy i zabezpieczyć całe wybrzeże.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc