2 grudnia w Hajfie odbyła się uroczystość powitania najnowszego okrętu Sił Obronnych Izraela, pierwszej wielozadaniowej korwety typu Saar 6 Magen, która zrealizowała rejs dostawczy z Kilonii rozpoczęty 17 listopada.
W momencie wyjścia w morze deklarowano, że jednostka dotrze do Hajfy na początku grudnia. Wiadomo, że Magen wpłynął na Morze Śródziemne 23 listopada. W uroczystym powitaniu okrętu na wodach terytorialnych wzięła udział spora część jednostek Sił Obronnych Izraela, w tym konwencjonalne okręty podwodne typu Dolphin. W porcie uroczystości uświetnił m.in. prezydent Izraela, Re’uwen Riwlin. W swoim przemówieniu podziękował prezydentowi Frankowi Walterowi Steinmeierowi oraz kanclerz Angeli Merkel za niemiecko-izraelską współpracę pozwalającą na realizację ambitnego programu.
W ciągu najbliższych dni korweta trafi do miejscowej stoczni Israel Shipyards. Jej zadaniem będzie instalacja systemu walki - wchodzących w jego skład wojskowych systemów elektronicznych oraz uzbrojenia. Zdecydowana większość z nich jest produkowana przez tamtejsze firmy, stąd decyzja o ich integracji na terenie Izraela. Według deklaracji proces, połączony z próbami morskimi, pozwoli na wprowadzenie do służby operacyjnej w ciągu półtora roku.
Przekazanie korwety Magen Izraelowi 11 listopada spowodowało, że ciężar prac przesunął się na pozostałe trzy jednostki serii: Oz, Atzmaut i Nitzahon. Zgodnie z deklaracjami, mają one zostać przekazane zamawiającemu do końca 2021 roku. W ciągu najbliższych dni rozpoczną się próby morskie drugiej z nich, Oz, które podobnie jak w przypadku prototypu będą prowadzone pod tymczasową nazwą niemiecką Sperber.
Korwety typu Saar 6 mają 90 m długości i 13 m szerokości. Ich wyporność pełna wynosi około 1900 ton. Wyposażenie i uzbrojenie obejmie m.in. stację radiolokacyjną IAI/Elta Systems EL/M-2248 MF-STAR, 76 mm armatę automatyczną Leonardo Oto Melara Super Rapid, 25 mm zdalnie sterowane stanowiska artyleryjskie Rafael Advanced Defense Systems Typhoon, pionowe wyrzutnie przeznaczone do pocisków systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego IAI/Rafael Barak 8, wyrzutnie pionowe systemu przeciwlotniczego bliskiego zasięgu IAI/Rafael C-Dome i kierowanych pocisków przeciwokrętowych IAI Gabriel V. Korwety otrzymają też dwie trzyrurowe wyrzutnie 324 mm torped do zwalczania okrętów podwodnych, ale nie jest jasne, czy zainstalowano je w Niemczech, czy też stanie się to w Izraelu. Dodatkowo program budowy i wdrożenia do eksploatacji wymienionych okrętów zaowocował projektem przejęcia ze Stanów Zjednoczonych ośmiu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Sikorsky SH-60F Seahawk (są to używane egzemplarze pochodzące z nadwyżek sprzętowych US Navy, które zostaną przekazane za darmo w ramach procedury EDA).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Fajne małe bardzo mocne okręty, okręty podwodne dla Izraela w dużej części zostały sfinansowane przez Niemcy te korwety pewnie też stąd te podziękowania