Zakończyły się próby państwowe rosyjskiego rakietowego systemu zwalczania okrętów podwodnych PŁRK Otwiet (pol. odpowiedź). Obecnie jest przygotowywana jego dokumentacja techniczna, co umożliwi przyjęcie do uzbrojenia okrętów nawodnych Wojenno-Morskowo Fłota w grudniu tego lub styczniu przyszłego roku.
Testy nowego systemu rozpoczęły się w 2019 roku, natomiast do ich przeprowadzenia wykorzystano fregatę proj. 22350 Admirał fłota Kasatonow. To pierwsza seryjna jednostka typu Gorszkow, która w tym czasie także przechodziła próby państwowe, przed przyjęciem do służby. Strzelania kwalifikacyjne Otwieta odbyły się na poligonie Floty Północnej na Morzu Barentsa.
Otwiet jest rakietotorpedą, w skład której wchodzi pocisk rakietowy 91RT2 stanowiący nosiciela lekkiej torpedy zwalczania okrętów podwodnych MPT. Pocisk 91RT2 został opracowany w Doświadczalnym biurze konstrukcyjnym „Nowator”, wchodzącym w skład Koncernu WKO „Ałmaz-Antiej”. Stanowi on rozwinięcie modelu 91RT1, przeznaczonego do odpalania z wyrzutni torped okrętów podwodnych, i przenoszącego ładunek bojowy w postaci 350 mm torpedy elektrycznej APR-3M, opracowanej jako oręż morskich samolotów patrolowych i śmigłowców ZOP. Nowa wersja jest kompatybilna z uniwersalną pionową wyrzutnią okrętową 3S14 UKSK (Uniwiersalnyj korabielnyj strielbowyj kompleks), stanowiącą wyposażenie wszystkich nowo budowanych jednostek WMF od korwety wzwyż, jak też instalowaną na niektórych modernizowanych okrętach z czasów sowieckich. Otwiet trafia do niej w pojemniku transportowo-startowym TPK. Napęd pocisku stanowi silnik rakietowy na stały materiał pędny.
Torpeda MPT (Modiernizirowannaja protiwołodocznaja torpieda) jest odmłodzoną wersją 324 mm małogabarytowej torpedy cieplnej MMT (Małogabaritnaja tiepłowaja torpieda), zaprojektowanej przez GNPP „Region”. Wykorzystuje ona silnik zasilany paliwem jednoskładnikowym (Otto II). Jej długość wynosi 3200 mm, masa około 390 kg, masa ładunku bojowego 60 kg, prędkość 50 lub 30 w., a głębokość działania 600 m. Zasięg lotu Otwieta wynosi około 40 km. Torpeda oddziela się od pocisku w powietrzu i opada na spadochronie (stabilizatorze). Po wejściu do wody w rejonie wykrytego okrętu podwodnego uruchamia swój napęd. Zastosowano w niej pędnik otunelowany z wielopłatowym wirnikiem wewnątrz. Poszukiwanie celu odbywa się z użyciem aktywno-pasywnej głowicy samonaprowadzającej. Zasięg jej działania do głębokości 200 m wynosi 2,5 km, powyżej niej – 1,2 km. Wstępne wykrywanie celów zapewnią śmigłowce pokładowe, samoloty patrolowe, bądź okrętowe systemy hydrolokacyjne.
System Otwiet przeznaczony jest do uzbrojenia dużych i średnich okrętów nawodnych. Może być używany z fregat proj. 22350, korwet 20380 i ich pochodnych, ale trafi też na remontowany i modernizowany ciężki krążownik rakietowy z napędem jądrowym proj. 11442M Admirał Nachimow (eks-Kalinin) i fregatę - do niedawna klasyfikowaną jako duży okręt ZOP - proj. 1155M Admirał Szaposznikow, która realizuje próby morskie po remoncie i modernizacji. Wstępną produkcję niskoseryjną Otwieta rozpoczął Koncern MPO „Gidropribor”.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu