Włączając się do dyskusji, która w ostatnim czasie toczy się w mediach, poniżej przedstawiamy stanowisko PGZ S.A. w odniesieniu do omawianych publicznie wariantów realizacji programu pozyskania Zestawów Rakietowych Obrony Powietrznej Krótkiego Zasięgu (ZROP-KZ) pk. NAREW.
PGZ jest w pełni gotowa do budowy systemu ZROP-KZ pk. NAREW. Rozwiązanie proponowane przez PGZ oparte jest na dwóch filarach:
PGZ wypracowała stosowne partnerstwa i porozumienia z potencjalnymi dostawcami systemów rakietowych dla ZROP-KZ pk. NAREW. Porozumienia te dotyczą możliwości pozyskania technologii rakietowej i gwarantują dalszą modyfikację i rozwój wskazanych konstrukcji, co wpisuje się w kluczowy dla programu aspekt suwerenności w zakresie cyklu życia produktu i systemów tej klasy w SZ RP.
PGZ zainwestowała oraz inwestuje setki mln złotych w rozwój technologii rakietowych w Polsce, realizując projekty własne, w ramach umów z NCBiR oraz wykorzystując doświadczenie wynikające z umów offsetowych.
Realizacja programu pozyskania ZROP-KZ pk. NAREW umożliwi:
Ta formuła realizacji programu zapewni w rezultacie m.in.:
Proponowana przez PGZ koncepcja realizacji pozwala na dopasowanie finansowania i harmonogramu projektu do aktualnych możliwości budżetowych państwa. Równie istotny jest fakt, że środki wydane na utrzymanie sprawności oraz eksploatację systemu w okresie jego cyklu życia również zostaną wydane w kraju.
GK PGZ ma kompetencje potrzebne do realizacji tego programu, wynikające m.in. z wieloletniego doświadczenia w realizacji prac badawczo-rozwojowych we współpracy z wojskiem i ośrodkami akademickimi oraz naukowymi. Pozyskanie systemu ZROP-KZ pk. NAREW w formule proponowanej przez przemysł to też krok ku realizacji zapisów Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, mówiących o wdrażaniu wyników prac badawczo-rozwojowych, co w tym programie obejmie m.in. realizowane obecnie projekty niewykrywalnych radarów pasywnych PET/PCL, radarów P18PL, wykrywających obiekty klasy stealth, czy też systemów dowodzenia.
Krajowy integrator to klucz do prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji oraz modernizacji systemu ZROP-KZ pk. NAREW.
Nie można mówić o programie pk. NAREW jako o kamieniu milowym dla polskiej zbrojeniówki bez suwerenności w ramach systemu łączności i dowodzenia. Bez wiedzy o systemie łączności i dowodzenia nie ma z kolei mowy o pełnej nad nim kontroli. Natomiast bez dostępu do technologii nie ma mowy o bezpieczeństwie i autonomii, niezależności w wykorzystaniu bojowym sprzętu. Wiedzę taką posiada wyłącznie projektant, w znacznie mniejszym stopniu producent.
Jeżeli dążymy do rozwoju naszej gospodarki a nie do dotowania gospodarek innych krajów, róbmy wszystko by maksymalnie stymulować i wykorzystywać potencjał krajowy. Znaczenie programu pk. NAREW jest nie do przecenienia zarówno dla wojska jak i dla przemysłu, a konsekwencje decyzji o sposobach realizacji programu kluczowe dla gospodarki, Sił Zbrojnych i bezpieczeństwa państwa. Dlatego widzimy potrzebę bardziej wnikliwego podejścia, w oderwaniu od pokusy wskazywania pozornie prostych rozwiązań.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Może za 20 lat coś z tego będzie. Tyle tylko że nie dojdzie do skutku bo pewnie będziemy już dawno gadać po rosyjsku.
Teraz.. albo zwolnienia w PGZ.. jak z Podwodniakiem.. albo przebudzenie i zatrzymanie Wisły II, dalszego HOMARA w wydaniu USA.. Tylko odpalenie produkcji NARWI, Pirata, amunicji precyzyjnej 120 155 mm, Pioruna2 .. uruchomienia programów satelitarnych.. tylko to zapewni Polsce bezpieczeństwo.. Gdzie jest Prezydent??
Po co płacić za to drugi raz kiedy już kupiliśmy IBCS?