30 października br. na terenie jednostki wojskowej w Sulechowie, w której stacjonuje 5 Lubuski Pułk Artylerii, nastąpiło oficjalne przyjęcie na wyposażenie Sił Zbrojnych RP kolejnych 8 samobieżnych armatohaubic KRAB wraz z wozami towarzyszącymi tworzącymi trzecią baterię 1-szego Dywizjonowego Modułu Ogniowego (DMO) realizowanego w ramach Umowy na dostawę czterech DMO do polskiego MON.
- Przekazane dziś elementy dywizjonowego modułu ogniowego to kolejne przykłady zapewnienia naszym żołnierzom nowego, lepszego wyposażenia, a co najważniejsze, wyprodukowanego w polskich zakładach. To kolejna dostawa nowoczesnych haubic "Krab" i wozów towarzyszących dla tej jednostki. Dzięki niej mamy w województwie lubuskim kompletny dywizjon nowoczesnej artylerii - napisał w liście skierowanym do lubuskich żołnierzy, Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.
Dostawa odbywa się w ramach realizacji umowy z dnia 14.12.2016 r. zawartej pomiędzy Hutą Stalowa Wola S.A. oraz Inspektoratem Uzbrojenia. Umowa o wartości przekraczającej 4,5 mld złotych przewiduje dostarczenie do Sił Zbrojnych RP czterech dywizjonowych modułów ogniowych o kryptonimie REGINA i jest jedną z największych w historii polskiego przemysłu obronnego. Dostarczona do użytkownika 3-cia bateria wraz z poprzednimi dwiema stanowi pełny pierwszy DMO. Według tej umowy Huta Stalowa Wola dostarczy jeszcze kolejne, 3 moduły ogniowe.
W skład każdego DMO Regina wchodzą, poza 24-oma samobieżnymi armatohaubicami Krab kal. 155 mm, także 3 Wozy Dowódczo-Sztabowe (WDSz), 8 Wozów Dowódczych (WD) -, 6 Wozów Amunicyjnych (WA) i Wóz Remontu Uzbrojenia i Elektroniki (WRUiE). Zakończonemu właśnie, październikowemu przekazaniu podlegała trzecia bateria 1-go DMO. Cała zaś umowa dotyczy dostawy czterech DMO, które ogółem obejmują 96 armatohaubic wraz z wozami dowodzenia i pojazdami logistycznymi.
Samobieżna armatohaubica 155 mm KRAB to najwyższej klasy sprzęt artyleryjski. Haubica jest przeznaczona do obezwładniania i niszczenia: baterii artylerii i artylerii rakietowej, stanowisk dowodzenia, węzłów łączności i umocnień terenowych, zgrupowań czołgów i pododdziałów zmotoryzowanych, środków pancernych i opancerzonych w głębi ugrupowań przeciwnika oraz obiektów wsparcia logistycznego. Armatohaubica ma także zdolność rażenia celów ogniem bezpośrednim na wprost. Charakteryzuje się szybkostrzelnością wynoszącą przy ogniu intensywnym 6 strzałów/min oraz donośnością max 40 km. Jej wyposażenie stanowią m.in. bardzo precyzyjny system nawigacji inercyjnej wspomaganej wojskowym GPS (z modułem SAASM), zaawansowany system kierowania ogniem, system filtrowentylacji, nowoczesny, cyfrowy system łączności wewnętrznej i zewnętrznej, system przeciwpożarowy i tłumienia wybuchu, dzienne i nocne przyrządy obserwacyjne kierowcy i dowódcy, system ostrzegania i samoosłony pojazdu, który wykrywa opromieniowanie z dalmierzy lub oświetlaczy laserowych oraz umożliwia automatyczne postawie zasłony dymnej w kierunku, z którego nastąpiło opromieniowanie, celownik do strzelania na wprost, radar balistyczny i agregat prądotwórczy. Oprócz działa 155 mm jest wyposażona w karabin maszynowy 12,7 mm i wyrzutnię granatów dymnych (2x4).
Na dzień dzisiejszy w Siłach Zbrojnych RP służy już w sumie 48 armatohaubic KRAB wyprodukowanych przez HSW S.A. w ramach realizacji przedmiotowej umowy z 2016 roku oraz wcześniejszej tzw. umowy wdrożeniowej. Kolejne 72 haubice będą sukcesywnie dostarczane do 2024 r.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu