Zaloguj

AIR SHOW 2017 historia i teraźniejszość

Air Show 2017. O tegorocznych pokazach AIR SHOW w Radomiu rozmawiamy z Dyrektorem Biura Organizacyjnego,  pułkownikiem Kazimierzem Dyńskim.

O tegorocznych pokazach AIR SHOW w Radomiu rozmawiamy z Dyrektorem Biura Organizacyjnego, pułkownikiem Kazimierzem Dyńskim.

O tegorocznych pokazach AIR SHOW w Radomiu rozmawiamy z Dyrektorem Biura Organizacyjnego, pułkownikiem Kazimierzem Dyńskim.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW 2017 już 26 i 27 sierpnia. Czy lista uczestników, która została opublikowana na stronie organizatora, jest ostateczna?
płk Kazimierz DYŃSKI: W ostatni weekend sierpnia Radom, jak co dwa lata, stanie się polską stolicą lotnictwa. Zapewnienie atrakcyjnych i bezpiecznych pokazów to nadrzędny cel działalności Biura Organizacyjnego AIR SHOW 2017. Nad listą uczestników ciągle pracujemy i nie uznajemy jej za zamkniętą. Czynimy starania, aby program pokazów wzbogacić o dodatkowe statki powietrzne, w tym o samoloty z zagranicznego cywilnego zespołu akrobacyjnego. Każdego dnia imprezy przewidujemy aż 10 godzin pokazów. Lecz to nie tylko atrakcyjny pokaz w powietrzu czyni tegoroczną edycję wyjątkową. To także szeroka oferta dedykowana tym, którzy chcą zobaczyć potencjał i uzbrojenie wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych. Widzowie podniebnych ewolucji będą mieli okazję przyjrzeć się nowoczesnej technice wojskowej i indywidualnemu wyposażeniu żołnierzy, zazwyczaj niedostępnym dla publiczności.

Tegoroczne AIR SHOW odbywa się pod hasłem 85 lat „Challenge 1932”. Czego, w związku z tym, możemy się spodziewać podczas AIR SHOW?
AIR SHOW to szansa, aby zobaczyć historię i teraźniejszość polskich i światowych skrzydeł. Tegoroczna, piętnasta już edycja pokazów AIR SHOW, odbywa się pod hasłem 85 lat „Challenge 1932”. Pokazy organizowane są dla uczczenia rocznicy brawurowego zwycięstwa Polaków – kapitana pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury w 1932 r. w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych. Organizowany w okresie międzywojennym „Challenge” należał do najtrudniejszych i najbardziej wymagających zawodów tego typu na świecie, zarówno pod względem kunsztu i techniki pilotażu, jak i osiągnięć myśli i techniki lotniczej. To właśnie na pamiątkę tamtego wydarzenia 28 sierpnia obchodzone jest Święto Lotnictwa Polskiego. Myślę, że tegoroczne pokazy będą doskonałą okazją, aby oddać pamięć tym, którzy tworzyli historię polskiego lotnictwa. W ramach promocji obronności chcemy przybliżyć widzom historię i współczesny potencjał lotnictwa. Tegoroczne pokazy, oprócz walorów widowiskowych, to pakiet edukacyjny – strefy tematyczne, dedykowane nie tylko dzieciom i młodzieży, ale również dorosłym widzom.

O jakich atrakcjach mowa?
W strefie historycznej zobaczymy samolot RWD-5R, który otworzy defiladę lotniczą statków Sił Powietrznych. Będą również wystawy tematyczne organizowane przez Muzeum Sił Powietrznych oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego i konkursy pod nazwą „Podniebne figury Żwirki i Wigury”, organizowane przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej i Klub Dowództwa Generalnego. Nowością będzie Strefa Kultury Wysokich Lotów, poświęcona lotnictwu w filmie i fotografii. Swoje podwoje dla widzów otworzy kino namiotowe Fly Film Festival, w pobliżu którego ulokowana będzie wystawa fotografii lotniczej. Twórcy wyczekiwanego filmu „Dywizjon 303” pojawią się wraz z repliką samolotu Hurricane. W strefie dziecka funkcjonować będzie Laboratorium Lotnicze, przygotowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Odwiedzający dowiedzą się np., dlaczego samolot lata. Strefa Matematyki to łamigłówki i zadania do rozwiązania. Dla ciekawskich przewidziana została również Strefa Konstruktora, Strefa Doświadczeń, symulatory samolotów i szybowców. Wszystko po to, aby zapewnić szeroką gamę atrakcji dla widzów.

W poprzednich edycjach pokazów brały udział zespoły akrobacyjne z zagranicy, w tym roku ich nie ma – dlaczego?
Dowódca Generalny RSZ wystosował zaproszenia do udziału w AIR SHOW 2017 do 30 państw. Otrzymaliśmy potwierdzenie udziału samolotów z 8 państw. Niestety w tym gronie zabrakło wojskowych zespołów akrobacyjnych. Przyczyną jest bogaty plan imprez lotniczych, do dyspozycji których pozostaje 14 światowej/europejskiej klasy zespołów, m.in.: „Thunderbirds”, „Frecce Tricolori” czy „Patrulla Aguila”. Jestem przekonany, że zapewnimy udział zespołów akrobacyjnych tej klasy w kolejnej edycji pokazów planowanych z okazji 100-lecia lotnictwa polskiego.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusertagcrosslistfunnelsort-amount-asc