26 grudnia, na terytorium Izraela, miał miejsce debiut bojowy rakietowego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD, należącego do US Army.
Zgodnie z informacją przekazaną przez Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych Ameryki 28 grudnia, bateria systemu THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), rozmieszczona w październiku na terytorium Izraela, zestrzeliła pocisk balistyczny średniego zasięgu wystrzelony z Jemenu przez Hutich wspieranych przez Iran. O pomyślnym strąceniu pocisku było wiadomo od razu, lecz nie poinformowano, że sukces zaliczyć należy na konto Amerykanów. Pojawiły się też doniesienia, że pocisk przechwytujący odpaliła jednostka ogniowa izraelskiego systemu Chec/Arrow-3.
Tym samym amerykańskie obsługi THAAD-ów odniosły pierwszy bojowy sukces, choć nie był to faktyczny debiut bojowy THAAD-ów. Pierwsze zestrzelenie uzyskała bowiem bateria należąca do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a miało to miejsce jeszcze w 2022 r. Według Hutich, zestrzelony pocisk był wymierzony w lotnisko Ben Gurion pod Tel Awiwem. Miał to być element odwetu za izraelskie naloty z 19 grudnia.
Obecnie US Army dysponuje siedmioma bateriami systemu THAAD, ósma została zamówiona w kwietniu 2022 r. Każda dysponuje: sześcioma (maksymalnie dziewięcioma) wyrzutniami pocisków rakietowych rażących cel kinetycznie (hit-to-kill), każda z ośmioma pociskami; stanowiska kierowania ogniem i łączności oraz dodatkowego sprzętu obsługi. Rozmiary poszczególnych elementów umożliwiają transport drogą powietrzną, choć jedynie z wykorzystaniem ciężkich samolotów transportowych C-5M Super Galaxy i C-17 Globemaster III.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu