- Tematem posiedzenia ministrów obrony państw NATO były kwestie dotyczące odstraszania i obrony, wykonania planów, nowych planów, wykonania zobowiązań ze szczytu NATO w Waszyngtonie. Dla nas bardzo ważny jest temat, który przed chwilą podnosiłem w swojej wypowiedzi dotyczący naruszenia przestrzeni powietrznej. Wczoraj mieliśmy kolejny incydent w Rumunii. Dziś rano rozmawiałem o tym z ministrem obrony Rumunii. Tutaj sojusznicza odpowiedź, sojusznicze postępowanie w tym względzie jest potrzebne. Kwestia współpracy z Ukrainą - to był wczorajszy wieczór. Na roboczej kolacji był obecny pan prezydent Zełenski, minister Umerow. Rozmawialiśmy o tym, jak efektywnie wspierać Ukrainę, o dostawach sprzętu. NATO po szczycie w Waszyngtonie przejęło większą rolę w koordynacji. Również zabezpieczenia całej logistyki - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak - Kamysz w Brukseli.
W piątek 18 października szef MON uczestniczył w drugim dniu spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli.
- W trakcie sesji rozmawialiśmy również o sprawach dotyczących tych najbliższych wydarzeń analizując sytuację geopolityczną. Tu jest pełna jedność Sojuszu. To już kolejne moje spotkanie i widzę, że ta integracja Sojuszu, również chęć do większych wydatków jest coraz bardziej powszechna. Ten ambitny plan związany nie z 2 %, bo to jest minimum, ale to ma być punkt wyjścia. Ten ambitny plan, który sobie Polska wyznaczyła, 4,7% PKB w przyszłym roku, to jest najwyżej spośród wszystkich państw NATO. Budzi to tutaj wielki szacunek i wiele krajów podąża za Polską. Nie mówię już tylko o krajach wschodniej flanki NATO, ale również kraje Europy południowej zmieniają swoją strategię – poinformował wicepremier.
Podczas sesji Rady Północnoatlantyckiej nt. odstraszania i obrony szefowie resortów obrony podsumowali kluczowe dla Polski kwestie związane z budową zdolności koniecznych dla obrony kolektywnej w naszym regionie, takich jak: logistyka, rozwój zdolności, obrona powietrzna i przeciwrakietowa oraz zwiększenie gotowości sił.
- Rozmawiałem również w bilateralnych spotkaniach z ministrami państw bałtyckich. Rozmawialiśmy o wyzwaniach dla nowego komisarza do spraw obrony. On wywodzi się z naszego regionu, ze wschodniej flanki NATO, więc tutaj upatrujemy dużą szansę, żebyśmy mogli uzyskać prawdziwy budżet – zaznaczył wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.
W drugim dniu wizyty w Brukseli, wicepremier W. Kosiniak-Kamysz odbył rozmowy w formule bilateralnej z z John’em Healey, Sekretarzem Obrony Zjednoczonego Królestwa oraz Pirro Vengu, Ministrem Obrony Albanii.
- Spotkałem się również z ministrem obrony Włoch, Luksemburga, Albanii, rozmawiałem także z ministrem obrony Wielkiej Brytanii. Pożegnaliśmy sekretarza Austina, sekretarza obrony USA, bo to ostatnie spotkanie administracji prezydenta Bidena na tym szczeblu. Podziękowałem mu w imieniu naszego państwa, w imieniu Polski za wielkie oddanie na rzecz bezpieczeństwa państwa polskiego, za ogromne zaangażowanie – mówił szef MON.
Wicepremier W. Kosiniak-Kamysz odniósł się również do podpisanych podczas pierwszego dnia posiedzenia listów intencyjnych.
- Najważniejsza umowa dotyczy obrony powietrznej DIAMOND. To jest umowa z inicjatywy brytyjskiej, ale są w niej i Niemcy i Francuzi i Włosi. To jest poważna umowa dotycząca wymiany doświadczeń związanych z obroną powietrzną. To jest kluczowe dla Europy - obrona powietrzna jest po prostu najważniejszą rzeczą. (…) Druga umowa dotyczyła inicjatywy francuskiej - pozyskiwania i uzupełnienia zdolności dalekiego zasięgu. Wiele państw do tej inicjatywy dołączyło, o tym rozmawiamy na Trójkącie Weimarskim. My tę deklarację już zawarliśmy i podpisaliśmy w Waszyngtonie, teraz to po prostu realizujemy zapraszając inne państwa. Trzecia kwestia dotyczyła zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa, wymiany umiejętności w tym zakresie – zaznaczył szef MON.
Jak poinformował szef MON po posiedzeniu Rady, na czele Centrum Analizy Edukacji i Szkolenia NATO-Ukraina stanie polski generał.
- Rzecz ważna dotycząca Centrum Analizy Edukacji i Szkolenia NATO-Ukraina w Bydgoszczy. Szefem tego centrum będzie bardzo doświadczony generał Ozga, który wiele lat spędził tutaj w NATO. W sojuszu będzie szefował Centrum Analizy Edukacji i szkolenia NATO-Ukraina, które w lutym tego roku zostało umiejscowione w Bydgoszczy, a deklaracja ze szczytu w Waszyngtonie to potwierdziła. Chcemy osiągnąć wstępne zdolności operacyjne w styczniu 2025 roku, a w ciągu przyszłego roku rozwinąć je do pełnych zdolności. Wzywałem wszystkich naszych sojuszników do udziału. Dobrze, że Polak będzie stał na czele tej jednostki – podkreślił wicepremier.
Wicepremier W. Kosiniak-Kamysz poinformował, że Wojsko Polskie według sondażu CBOS cieszy się największym w dotychczasowej historii poziomem zaufania społeczeństwa.
- Na koniec dobra informacja z Polski. Wojsko Polskie w badaniach CBOSu cieszy się historycznie najwyższym uznaniem. Nigdy takiego poziomu, bo aż 83% zaufania do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, w historii badań dotyczących poparcia dla różnych grup zawodowych, różnych środowisk nie było. Wojsko w czasie, kiedy mam zaszczyt być ministrem obrony narodowej, osiągnęło ten poziom najwyższego historycznego zaufania za co bardzo serdecznie dziękuję, bo tylko dzięki naszym obywatelom, dzięki naszym podatnikom jesteśmy w stanie realizować wielką transformację polskiej armii. Budować jej siłę i odporność – poinformował szef MON.
Źródło: informacja prasowa MON
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu