2 sierpnia grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała o nabyciu większościowego pakietu akcji południowoafrykańskiej firmy Resonant Holdings.
Kwota transakcji nie została ujawniona. Równolegle powołana została spółka joint venture, w której Rheinmetall AG będzie miał 51% udziałów, a dotychczasowi udziałowcy pozostałymi 49%. Południowoafrykańska spółka, w której gigant z Nadrenii wykupił udziały, zatrudnia ok. 150 osób i specjalizuje się w produkcji środków chemicznych, w tym materiałów wybuchowych. Rheinmetall szacuje, że roczny wolumen sprzedaży nowej spółki joint venture osiągnie ok. 100 mln EUR. Zgodnie z deklaracją grupy, poziom zatrudnienia zostanie utrzymany. Wynika to również z tego, że zakup uzupełnia ofertę Rheinmetalla (m.in. o paliwa rakietowe), jak również stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie ze strony licznych klientów.
Transakcja ma związek z wojną rosyjsko-ukraińską, a dokładniej z koniecznością rozbudowy mocy produkcyjnych w zakresie amunicji artyleryjskiej. Po 24 lutego 2022 r. nastąpił skokowy wzrost zapotrzebowania na amunicję, zwłaszcza kalibru 155 mm, wywołany z jednej strony koniecznością uzupełnienia zapasów po dostawach dla Ukrainy (i samymi dostawami), z drugiej – pilną potrzebą zwiększenia zapasu ponad dotychczasowy, pokojowy i niewystarczający w nowych realiach stan. Samo uzupełnienie zapasów Bundeswehry ma pochłonąć ok. 40 mld EUR. Nagły wzrost zapotrzebowania na amunicję wymusił zwiększenie produkcji, a jedną z dróg jest dla Rheinmetall AG zakup firm już działających w tej branży. Przykładowo w sierpniu 2023 r. Rheinmetall AG kupił hiszpańską firmę Expal Systems za ok. 1,2 mld EUR. Co ważne, w Republice Południowej Afryki Rheinmetall AG ma już jedną, działającą od wielu lat, amunicyjną spółkę-córkę ‒ Rheinmetall Denel Munition.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu