Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2024 – paryska premiera AW249

Fot. Łukasz Pacholski

Podczas paryskiego salonu Eurosatory 2024 (17-21 czerwca) koncern Leonardo zaprezentował publicznie jeden z prototypowych egzemplarzy śmigłowca bojowego AW249, który jest rozwijany na zamówienie Ministerstwa Obrony Włoch.

Jest to pierwsza publiczna prezentacja konstrukcji, która jest jednocześnie pierwszym zachodnim wiropłatem tej klasy zaprojektowanym i wdrożonym do prób od wielu lat. Jak podkreślają przedstawiciele producenta, dzięki temu spełnia wymogi współczesnego pola walki, a także dysponuje możliwością modyfikacji i rozwoju w ciągu planowanego okresu służby.

Obecnie program jest rozwijany na zamówienie pierwszego użytkownika – Włoch. Ministerstwo Obrony tego kraju planuje zamówić 48 egzemplarzy, które zastąpią obecnie eksploatowane AW129 Mangusta. Dotychczas zbudowano i oblatano dwa prototypy, a planowane wdrożenie do linii ma nastąpić około 2028 roku. Pomimo wczesnej fazy, konstrukcja budzi zainteresowanie potencjalnych użytkowników eksportowych.

Podczas projektowania koncern Leonardo wykorzystał ewolucję technologiczną, co widać m.in. po rozwiązaniach zastosowanych w kabinie pilotów. Podobnie jak w przypadku odrzutowych maszyn bojowych bądź samolotów pionowego startu i lądowania V-280 Valor, zastosowano wielkoformatowy monitor na którym członkowie załogi mogą swobodnie konfigurować dane niezbędne do realizacji misji. W nosowej części zainstalowano optoelektroniczną głowicę obserwacyjno-celowniczą oraz trzylufowe działko kalibru 20 mm. Uzbrojenie podwieszane może być przenoszone na czterech pylonach umieszczonych pod skrzydłami. Konstrukcja otrzymała szeroki wachlarz systemów samoobrony, które pozwalają na operowanie w przestrzeni powietrznej narażonej na oddziaływanie zestawów przeciwlotniczych.

Jak podkreślają przedstawiciele producenta, ponad 70% konstrukcji stanowią rozwiązania europejskie, co należy podkreślić w procesie produkcyjnym swoją rolę mają także zakłady WSK PZL Świdnik S.A., które są częścią koncernu Leonardo.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc