Podczas wystawy towarzyszącej waszyngtońskiej konferencji AUSA Global Force Symposium (26‒28 marca) US Army poinformowały o zakupie aktywnych systemów ochrony pojazdu Elbit Systems Iron Fist w wersji Light Decoupled do bojowych wozów piechoty M2 Bradley.
Informację przekazał gen. dy. Glenn Dean, szef (PEO) lądowych systemów walki, podczas krótkiego wykładu. Nie podał, co ciekawe, kiedy wspomniana umowa została zawarta (jednak nie wcześniej niż w lutym 2024 r.), jaka jest jej wartość ani ile systemów zamówiono (wiadomo jednak, że niewiele, najwyżej kilkadziesiąt). Wiadomo, że środki na ich zakup udało się uzyskać dzięki przesunięciom nieujawnionych pozycji w budżecie Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych. Systemy mają trafić na pojazdy dostarczane US Army w zastępstwie wozów wysłanych na Ukrainę w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej. Dowództwo US Army nie podjęło jeszcze decyzji odnośnie tego, czy Iron Fist-LD będzie montowany na Bradleyach (zapewne najpierw w wersji M2A4) na stałe, czy też będzie instalowany na nich tylko w razie potrzeby, tak, jak Rafael Trophy na czołgach rodziny Abrams. Decyzję o zakupie systemu miały przyspieszyć doświadczenia z wojny na Ukrainie, jak również dalsze pogarszanie się bezpieczeństwa globalnego w wyniku wybuchu walk izraelsko-palestyńskich w Strefie Gazy. Dodatkowo problem przez długi czas stanowiła sama integracja Iron Fist z bojowym wozem piechoty M2 Bradley. Problemy te, związane głównie z masą, zapotrzebowaniem na energię elektryczną czy skutecznością systemu udało się rozwiązać dopiero około roku temu.
Iron Fist został w 2016 r. wybrany jako jeden z „tymczasowych” systemów ochrony aktywnej do wozów bojowych US Army. Najlepszy okazał się być ‒ również izraelskiej produkcji, oferowany przez firmę Rafael ADS ‒ Trophy HV, instalowany na Abramsach w wersjach M1A2 SEPv2 i SEPv3. Został on zamówiony w „setkach egzemplarzy”. Najwięcej problemów jest z systemem tej klasy do kołowych Strykerów ‒ pierwotnie wybrano do niego Artis Iron Courtain, ale producent zrezygnował z jego rozwoju. Jako alternatywę US Army rozważa m.in. Rheinmetall Strike Shield czy lżejsze odmiany Trophy. Sam Iron Fist został już wybrany przez wojska lądowe Australii (choć nie bez przeszkód) i Holandii, a prawdopodobnie trafi także na wieże CV90 MkIV dla Czech i Słowacji oraz na izraelskie Ejtany (wideo). Docelowo w US Army wszystkie one zostaną zastąpione przez różne wersje systemu Lockheed Martin MAPS, o ile jego rozwój będzie przebiegał pomyślnie, a budżet okaże się akceptowalny.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu