25 marca w południowej części Wielkiej Brytanii miało miejsce symboliczne pożegnanie śmigłowców bojowych Boeing Apache Mk.1, które były eksploatowane przez brytyjskie siły zbrojne.
Pożegnalny lot zrealizowały dwie maszyny, którym towarzyszyły dwa nowe AH-64E Apache. Tym samym kończy się historia jednego z wariantów śmigłowców AH-64 przeznaczonych określonego użytkownika.
Wielka Brytania zakupiła na potrzeby własnych sił zbrojnych 67 śmigłowców AH-64D Apache, które różniły się od standardowego wariantu. Zmiany obejmowały m.in. zastosowanie silników Rolls-Royce RTM322, zabudowę mechanizmu składania łopat wirnika nośnego oraz układu antyoblodzeniowego łopat. Dodatkowo maszyny zostały zintegrowane z wyrzutniami niekierowanych pocisków rakietowych CRV7. Większość z zamówionej partii (59) zostało zmontowanych na licencji w zakładach Westland Helicopters (obecnie część Leonardo) w Yeovil.
Pierwsze WAH-64D Apache (znane później jako Apache Mk.1) trafiły do eksploatacji w styczniu 2001 roku. Dostawa ostatniego z nich miała miejsce w lipcu 2004 roku. Gotowość operacyjna została ogłoszona w 2005 roku – po raz pierwszy były wykorzystane w boju w maju 2006 roku, kiedy trafiły do Afganistanu. W 2011 roku wykonywały loty bojowe nad Libią (co ciekawe operowały wówczas z pokładu śmigłowcowca HMS Ocean). Ogółem flota wylatała ponad 150 tys. godzin, z czego wiele w warunkach bojowych.
W 2015 roku Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii rekomendowało gruntowną przebudowę 50 śmigłowców do standardu AH-64E Apache. Międzyrządowa umowa została zawarta w 2016 roku, a prace uruchomiono w 2017 roku. Ich dostawy mają zakończyć się w bieżącym roku. Program umożliwia dalszą eksploatację, a dzięki zastosowaniu standardowego wyposażenia Brytyjczycy zakładają zwiększenie wskaźnika gotowości operacyjnej oraz ułatwienie logistyki w czasie działań ekspedycyjnych.
Obecnie w Europie śmigłowce AH-64E Apache są eksploatowane przez Wielką Brytanię, Królestwo Niderlandów oraz jednostki armii amerykańskiej. W najbliższych miesiącach spodziewane jest zawarcie międzyrządowej umowy LOA pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską w sprawie dostawy do Wojska Polskiego maszyn tego typu. Nie można wykluczyć, że na gruntowną modernizację swoich AH-64 Apache do standardu AH-64E zdecyduje się Grecja.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu