Naczelne Dowództwo Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej zaproponowało utylizację wielozadaniowego okrętu podwodnego z napędem jądrowym K-152 Nierpa projektu 971U Szczuka-B.
Nierpa jest szerzej znana jako INS Chakra. Pod taką nazwą okręt operował w składzie Marynarki Wojennej Republiki Indii, na mocy umowy którą zawarto pomiędzy rządami w Moskwie i Nowym Delhi. Jej wartość wynosiła około 2 mld USD, a okres dzierżawy miał trwać 10 lat. Okręt podniósł indyjską banderę w styczniu 2012 roku. Jednostkę zwrócono przed czasem, w 2021 roku. Latem, w towarzystwie okrętów Floty Oceanu Spokojnego, Nierpa wróciła do Władywostoku.
Okręt wszedł do służby w 2009 roku, więc jak na standardy rosyjskie jest dość młody. Dlaczego zatem ma pójść na złom?
Otóż w kwietniu 2020 roku, jeszcze w służbie indyjskiej, na jednostce doszło do wybuchu butli z powietrzem pod wysokim ciśnieniem. Na skutek zdarzenia nastąpiło uszkodzenie kadłubów mocnego i lekkiego, ale także wyposażenia elektronicznego, w tym systemu hydrolokacyjnego. W Indiach naprawiono jedynie obydwa kadłuby, i Nierpę zwrócono Rosjanom przed upłynięciem czasu dzierżawy.
Obecnie rosyjska agencja informacyjna TASS przekazała, że „ze względów finansowych Dowództwo Marynarki Wojennej uważa za niewłaściwe remontowanie i modernizację Nierpy, znajdującej się w jednej ze stoczni pod Władywostokiem, i proponuje jej utylizację”.
Z 16 ukończonych Szczuk-B w linii pozostają jedynie cztery. Sześć kolejnych jest na długotrwałych remontach połączonych z ograniczonymi modernizacjami.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu