7 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy ramowej z korporacją Lockheed Martin w sprawie realizacji usług wsparcia logistycznego dla już dostarczonych pocisków przeciwlotniczych PAC-3.
Listopadowa umowa ma maksymalną wartość 503,7 mln USD i ma obowiązywać do końca maja 2026 roku. W momencie podpisania nie uruchomiono finansowania – poszczególne zlecenia, w tym pochodzące od klientów eksportowych, będą składane systematycznie za pośrednictwem Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.
Obecnie Lockheed Martin produkuje i dostarcza dwa typy pocisków rodziny PAC-3 – PAC-3MSE oraz PAC-3CRI. Jak wskazuje producent, dotychczas wyprodukowano i dostarczono ponad 1350 sztuk zaawansowanych PAC-3MSE, które trafiły przynajmniej do czternastu użytkowników na świecie (w tym Polski). Zgodnie z planem, od 2024 roku tempo produkcji ma wzrosnąć do 550 sztuk rocznie. Zostały one użyte w ponad 90 udanych próbach poligonowych. Piętnastym państwem będzie Szwajcaria, która podpisała międzyrządową umowę LOA 31 października bieżącego roku.
Obie wersje pocisków mają za sobą także strzelania bojowe. Ma to związek z działaniami na Bliskim Wschodzie, które obejmują m.in. wieloletnie walki pomiędzy jemeńskimi rebeliantami Huti oraz siłami arabskimi (Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie). Dodatkowo także amerykańskie zestawy antyrakietowe są wykorzystywane operacyjnie m.in. do zabezpieczenia baz i instalacji wojskowych na tym obszarze świata.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu